فرستاده البرهان به قاهره: راه حل‌های تحمیلی به ارتش را نخواهیم پذیرفت

عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر پیشین سودان ضمن هشدار نسبت به خطر امتداد درگیری سودان به کشورهای منطقه، تاکید کرد که تداوم جنگ و گسترش دامنه خشونت‌های، ممکن است به کل جهان آسیب برساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که ارتش سودان بر عدم هرگونه مذاکره با نیروهای «پشتیبانی سریع» پیش از محاکمه فرمانده این نیرو تاکید دارد، فرستاده سازمان ملل به سودان از توافق طرفین متخاصم برای گفت‌گو در مورد برقراری آتش‌بس دائمی صحبت کرد و نخست‌وزیر پیشین سودان نیز از رهبران جهان خواسته است بحران سودان را در راس اولویت‌های خود قرار دهند.

با تداوم تلاش‌ها و میانجی‌گری‌های منطقه‌ای برای حل بحران و توقف نبردها در سودان که از 3 هفته پیش ادامه دارد، دفع الله الحاج علی، فرستاده عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان به مصر تاکید کرد که هرگونه راه حل تحمیلی به نیروهای مسلح، قابل پذیرش نخواهد بود.

الحاج علی سه‌شنبه 12 اردیبهشت در دیدار با سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر به خبرنگاران گفت که پس از پایان بحران، روند سیاسی جامع، بدون مستثنی‌شدن هیچ نهادی، در سودان به اجرا درخواهد آمد.

توافق با «پشتیبانی سریع» در کار نیست

فرستاده البرهان با بیان این که آتش‌بس کنونی در سودان، بشردوستانه است، تاکید کرد که هیچ توافق یا مذاکره‌ای با نیروهای «پشتیبانی سریع» در کار نیست.

الحاج علی، همچنین اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا را به ایفای نقش در بحران کشورش فراخواند.

اتحادیه عرب از زبان احمد ابوزید، سخنگوی خود سه‌شنبه اعلام کرد که مذاکرات با فرستاده البرهان شامل 3 شرط است که مهمترین آنها، لزوم آتش‌بس فوری به منظور جلوگیری از خونریزی و حفظ جان مردم سودان است.

ولکر پرتس
ولکر پرتس

تاکید بر گفت‌وگو و توافق طرف‌های متخاصم

از سویی فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل متحد به سودان ساعاتی پیش به «العربیه» تاکید کرد که طرفین متخاصم با اعزام نمایندگان خود به منظور انجام مذاکرات فنی با هدف برقراری آتش‌بس دائمی، موافقت کردند.

پرتس در عین حال تصریح کرد که این گفت‌وگوها به دنبال ابتکار عمل پادشاهی عربی سعودی انجام می‌شود و نتیجه رویکرد سیاسی طرفین نیست.

از سویی سپهبد یاسر عطا یکی از اعضای شورای حاکمیت گذار سودان تاکید کرد که هیچ گفت‌وگویی با «شورشیان» یا همان «نیروهای پشتیبانی سریع» و مشخصا محمد حمدان دقلو ملقب به «حمیدتی» فرمانده آن، در کار نیست.

عطا سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه خبری «الحدث» تصریح کرد: «نه مذاکره و نه تماس با حمیدتی انجام نخواهد شد مگر زمانی که در پیشگاه عدالت حضور یابد.»

اولویت پیروزی در نبرد

او با اشاره به این که «فروپاشی نیروهای موسوم به «پشتیبانی سریع»، عملا آغاز شده است، افزود که این نیرو برای محافظت از رژیم سابق (رژیم عمر البشیر، رئیس جمهوری مخلوع) تشکیل شد.

عطا تاکید کرد که «این شبه‌نظامیان با شورش علیه دولت، غارت و چپاول منابع کشور را آغاز کردند.»

به گفته عطا، اولویت کنونی، پیروزی در نبرد علیه «پشتیبانی سریع» و نه گفت‌وگو با این شبه‌نظامیان است و میانجی‌گری سیاسی در حال حاضر، موفقیتی در پی نخواهد داشت.

پیروزی قطعی نزدیک است

عطا با تاکید بر این که نیروهای مسلح از هماهنگی و انسجام برخوردارند، وعده داد به زودی پیروزی قطعی اعلام خواهد شد.

او «پشتیبانی سریع» را به پناه‌گرفتن در محله‌ها و خیابان‌های مملو از غیرنظامیان برای در امان ماندن از بمباران ارتش متهم کرد.

عبدالله حمدوک
عبدالله حمدوک

هشدار حمدوک

این در حالی است که عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر پیشین سودان، بار دیگر نسبت به خطر سرایت درگیری‌های سودان به کشورهای منطقه هشدار داده و تاکید کرد که تداوم جنگ و گسترش دامنه خشونت‌ها، ممکن است به کل جهان آسیب برساند.

حمدوک سه‌شنبه در بیانیه‌ای، مشارکت نیروهای مدنی و نظامی در مذاکرات فراگیر و ازسرگیری روند سیاسی در کشور را پیشنهاد داد.

حمدوک ضمن فراخوان به برقراری فوری آتش‌بس میان طرفین درگیر و توافق در مورد ایجاد کریدورهای دائمی بشردوستانه، انجام گفت‌وگوهای فوری میان ارتش و «پشتیبانی سریع» در راستای تامین مبانی لازم برای برقراری آتش‌بس دائمی را خواستار شد.

نخست‌وزیر پیشین سودان از رهبران جهان خواست تا موضوع سودان را در راس اولویت‌های خود قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم