درگذشت یک فلسطینی در زندان اسرائیل پس از 87 روز اعتصاب غذا

گروه حماس در بیانیه‌ای مسئولیت درگذشت این اسیر فلسطینی را برعهده اسرائیل دانست و تهدید به اقدامی تلافی‌جویانه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از درگذشت خضر عدنان، از رهبران گروه جهاد اسلامی در زندان اسرائیل به‌دلیل 87 روز اعتصاب غذا، افراد مسلح فلسطینی بامداد سه‌شنبه 12 اردیبهشت سه موشک از غزه به سوی اسرائیل شلیک کردند.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از شاهدان گزارش داد که چندین موشک سحرگاه سه‌شنبه از مرز نزدیک غزه با اسرائیل به خاک این کشور شلیک شد.

ارتش اسرائیل نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در پی این حمله موشکی «آژیر خطر در شهرک کیبوتس سعد در نزدیکی غزه» به صدا درآمد.

از سویی، قدوره فارس، رئیس سازمان دفاع از اسرای فلسطینی، اسرائیل را مسئول مرگ خضر عدنان دانست و گفت که «این اسیر در نتیجه اعتصاب غذا در زندان اشغالگران» فوت کرده است.

ماهر الاخرس، از رهبران گروه جهاد اسلامی هم با اعلام خبر درگذشت خضر عدنان، هشدار داد که «گروه‌های فلسطینی برابر این جنایت سکوت نخواهند کرد و اسرائیل بهای آن را خواهد پرداخت.»

گروه حماس هم در بیانیه‌ای مسئولیت درگذشت این اسیر فلسطینی را برعهده اسرائیل دانست و تهدید به اقدامی تلافی‌جویانه کرد.

تصویر خضر عدنان در یکی از خیابان‌های غزه
تصویر خضر عدنان در یکی از خیابان‌های غزه

در همین رابطه، حسین الشیخ، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، تل‌آویو را مسئول وفات خضر عدنان عنوان کرد.

الشیخ تصریح کرد، خضر عدنان «اولین فلسطینی است که بر اثر اعتصاب غذا و نادیده گرفتن خواسته‌های او توسط مقامات اسرائیلی» فوت می‌کند.

عدنان پیشتر 10 بار توسط نیروهای اسرائیلی برای مدت‌های متفاوتی بازداشت و زندانی شد و طی آن چندین بار به اعتصاب غذا اقدام کرده بود.

راندا موسی، همسر خضر عدنان هفته گذشته گفت که عدنان طی بازداشت اخیر خود بارها اعتصاب غذا کرده است. او اشاره کرد همسرش «حاضر به پذیرش هیچ دارو و معاینه پزشکی نیست و وی در شرایط بازداشت سختی قرار دارد.»

همسر خضر عدنان همچنین اعلام کرده بود که مقامات مسئول اسرائیلی مانع انتقال همسرش به بیمارستان شده و از دیدار وکیل با او نیز ممانعت به عمل آوردند.

نهادهای مدنی و حقوق بشری فلسطینی پیش از این اعلام کردند که تاکنون 237 زندانی فلسطینی طی بازداشت در زندان‌های اسرائیل فوت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید