بررسی 10 کشور آسیب‌پذیر در آستانه اجلاس تغییرات اقلیمی در امارات متحده عربی

ده کشور آسیب‌پذیر در صدر فهرست تغییراتی نظیر خشکسالی، افزایش دما و بالا آمدن سطح دریا قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

امارات متحده عربی قرار است در ماه نوامبر سال جاری، میزبان نشست سالانه تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد(COP28) باشد که در آن انتظار می‌رود رهبران جهان اهدافی را برای مدیریت اثرات پیامدهای افزایش دمای جهان تعیین کنند.

در اینجا نگاهی داریم به ده کشوری که بنا بر گزارش‌ها بیشترین تأثیر‌پذیری را از تغییرات آب و هوایی دارند.

چاد

این کشور محصور در خشکی در آفریقای مرکزی از خشکسالی‌های مکرر و همچنین سیل رنج می‌برد که با تغییرات آب و هوایی وخیم‌تر شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، خشکسالی‌های مکرر «تأثیر قابل‌توجهی» بر تولیدات کشاورزی این کشور داشته و بر 2.4 میلیون نفر تأثیر گذاشته است.

بانک جهانی گفته: «خشکسالی مداوم همچنین به تسریع بیابان‌زایی در بخش شمالی کشور منجر شده و باعث کاهش مناطق کشاورزی و چراگاه‌ها و انتقال مناطق چرای دام به سمت جنوب شده است».

در این رابطه سازمان ملی فضانوردی آمریکا «ناسا» نیز پیش‌بینی کرده است که دریاچه چاد در جنوب غربی این کشور آفریقایی تا 20 سال آینده ناپدید می‌شود. علاوه بر خشکسالی‌های مکرر، چاد با چالش سیل نیز مواجه است.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در وب‌سایت خود می‌گوید: «باران‌های سیل‌آسای بی‌سابقه در چاد از اوایل اوت 2022 به خانه‌ها، زیرساخت‌های کلیدی و زمین‌های کشاورزی در پایتخت انجامنا و استان‌های اطراف آن خسارات زیادی وارد کرده است».

این سازمان غیردولتی گفت که نزدیک به 750 هزار نفر تحت تاثیر سیل قرار گرفته و جامعه را در معرض خطر بیماری‌های ناشی از آب‌های آلوده، مانند وبا قرار داده است.

بنگلادش

بانک جهانی اعلام کرد که این کشور آسیایی «همچنان با خطرات شدید و فزاینده آب و هوایی مواجه است.»

به گفته بانک جهانی، متوسط طوفان گرمسیری که این کشور هر ساله تجربه می‌کند، سالانه حدود 1 میلیارد دلار هزینه در پی دارد و تا سال 2050، یک سوم تولید ناخالص داخلی کشاورزی ممکن است از بین برود و 13 میلیون نفر در داخل این کشور آواره شوند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، تا سال 2050 حدود 17 درصد از مساحت بنگلادش نیز ممکن است با بالا آمدن سطح آب دریاها زیر آب رفته و 20 میلیون نفر را بی‌خانمان کند.

سومالی

خشکسالی در سومالی، واقع در شرق آفریقا، تولید محصولات این کشور را نابود کرده و منجر به سال‌ها برداشت ناموفق شده است.

کشوری که در نتیجه دچار قحطی شدن، اکنون شاهد تلاش صدها هزار نفر برای مهاجرت یا نقل مکان به کمپ‌ها یا شهرها یا کشورهای همسایه همچون کنیا یا اتیوپی است.

کمیته بین‌المللی نجات سازمان ملل در پایان سال 2022 اعلام کرد: «تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های انسان، فراوانی و شدت خشکسالی‌ها را افزایش داده است و دهه‌ها درگیری در سومالی به طور قابل توجهی از توانایی این کشور برای واکنش به بحران‌ها کاسته است.»

کنیا

این کشور نیز مانند بسیاری از کشورهایی که تحت تاثیر افزایش دمای جهانی قرار گرفته‌اند، از خشکسالی شدید رنج می‌برد.
در این کشور آفریقای شرقی دام‌ها در شرایطی تلف می‌شوند که یک مقام مدیریت بحران خشکسالی در کنیا، 11 منطقه این کشور را در «مرحله هشدار» اعلام کرده که به معنی رنج بردن آنها از بدترین نوع شرایط اضطراری خشکسالی است.

رئیس گردشگری کنیا همچنین گفت که بین فوریه تا اکتبر 2022، حیات وحش این کشور 205 فیل، 381 گورخر، 12 زرافه و 51 بوفالو را از دست داده است.

سازمان ملل در یک پست وبلاگی در سال 2023 تأثیر نامطلوب تغییرات آب و هوایی بر جوامع انسانی و محیط زیست طبیعی را بی‌سابقه توصیف کرده است.

هائیتی

بر اساس اطلاعات موسسه «Climate Links»، وب سایتی که برای اطلاعات تغییرات آب و هوایی برای کارکنان USAID راه‌اندازی شده، هائیتی آسیب‌پذیرترین کشور در آمریکای لاتین و کارائیب در برابر تغییرات آب و هوایی است.

بیش از نیمی از جمعیت هائیتی در شهرهای پرجمعیت در سواحل نزدیک دشت‌های سیلابی و در مناطق مستعد رانش زمین زندگی می‌کنندکه بنا به گزارش این وب‌سایت جنگل‌زدایی در هائیتی، آسیب‌پذیری این کشور را در برابر طوفان‌ها و سیل و همچنین افزایش دما در طول ماه‌های خشک سال افزایش داده است.

سازمان ملل نیز اعلام کرد که افزایش تنوع بارندگی منجر به سیل و خشکسالی شدیدتر می‌شود و افزود که از هر سه شهروند هائیتی یک نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارد.

کیریباتی

کیریباتی یک جمهوری جزیره‌ای در مرکز اقیانوس آرام است که از 33 جزیره مرجانی و جزیره‌ای تشکیل شده است که در امتداد خط استوا واقع هستند.

این جزایر از سال 1950 گرمایش تاریخی بین 0.1 تا 0.2 درجه سانتیگراد در هر دهه را تجربه کرده است.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر، کیریباتی که حدود 100هزار نفر را در خود جای داده است، تنها 6 فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد و دانشمندان بر این باورند که این جزایر ممکن است در قرن حاضر با بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها به دلیل تغییرات آب و هوایی غیرقابل سکونت شوند.

سودان جنوبی

کارولین سکیوا، مدیر کمیته بین‌المللی نجات (IRC) در سودان جنوبی گفت: «تأثیر تغییرات آب و هوایی در سودان جنوبی منجر به باران‌های شدید غیر‌معمول شده است، سیل مردم را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده و آنها را بدون غذا و آب کافی رها کرده است».

سیل، همراه با دوره‌های خشکسالی شدید در کشور، ناامنی غذایی را برای بسیاری از ساکنان تشدید کرده است.

اتیوپی

ترکیبی از خشکسالی شدید همراه با سیل شدید باعث افزایش فقر و ناامنی غذایی در این کشور شرق آفریقا شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، برای جوامع چوپانی و کشاورزی اتیوپی در مناطق مستعد خشکسالی، خشکی فزاینده و شرایط خشکسالی مکرر مهم‌ترین خطر آب و هوایی است.

هندوستان

هند اکنون با 1.4 میلیارد نفر جمعیت، چین را پشت سر گذاشته به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای در جهان تبدیل شده است.

بر اساس پروژه واقعیت اقلیمی، موج گرمایی که هفته‌ها طول کشید در سال 2022 باعث شد که دما به بالای 110 درجه و در برخی مناطق به 115 درجه برسد.

محققان دریافتند که بین سال‌های 2000 تا 2004 و 2017 تا 2021، هند شاهد افزایش 55 درصدی مرگ و میر ناشی از گرمای شدید بوده است.

این کشور همچنین با خشکسالی‌های گسترده و سیل نیز مواجه است که تأثیر قابل‌توجهی بر کشاورزی و تولید محصولات زراعی در بخش‌های خاص دارد.

فیلیپین

فیلیپین، مجموعه‌ای از جزایر در جنوب شرقی آسیا در برابر تغییرات آب و هوایی «بسیار آسیب‌پذیر» است. خطرات اقلیمی برای جزایر، اغلب شامل بالا آمدن سطح دریا، افزایش دفعات رویدادهای شدید آب و هوایی و افزایش دما است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید