السیسی: بحران سودان می‌تواند کل منطقه را تحت تاثیر قرار دهد

رئیس‌جمهوری مصر به تلاش‌ قاهره برای پایان همیشگی کشمکش‌ها در سودان، ایجاد فضای مناسب برای گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز بین طرف‌های درگیری و نیز تکمیل مرحله انتقالی در این کشور اشاره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر در اظهاراتی با اشاره به تلاش قاهره برای پایان همیشگی درگیری‌ها در سودان گفت، درگیری بین ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» می‌تواند کل منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.

السیسی، در گفت‌وگویی با روزنامه ژاپنی «آساهی» که سه‌شنبه 12 اردیبهشت منتشر شد، تاکید کرد که سیاست خارجی مصر دخالت در در امور داخلی کشورهای دیگرهای دیگر را نپذیرفته و به اصل حاکمیت کشورها و حل و فصل اختلافات از راه‌های مسالمت‌آمیز احترام می‌گذارد.

رئیس‌جمهوری مصر همچنین به تلاش‌ قاهره برای پایان همیشگی کشمکش‌ها در سودان، ایجاد فضای مناسب برای گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز بین طرف‌های درگیری و نیز تکمیل مرحله انتقالی در این کشور اشاره کرد.

او این تلاش‌ها را در راستای مقابله با خطرهایی دانست که جان مردم سودان را تهدید می‌کند.

«مصر قطعا تحت تاثیر قرار می‌گیرد»

عبدالفتاح السیسی در ادامه اظهارات خود افزود، با توجه با درگیری‌های سودان و پناه‌آوردن بسیاری از شهروندان این کشور به مصر، قاهره با «مشکلاتی» مواجه شده که در صورت میزبانی بیشتر از شهروندان سودانی، مصر تحت تاثیر بحران سودان قرار خواهد گرفت.

به گفته السیسی، جنگ بین روسیه و اوکراین و چالش‌های اقتصادی برآمده از آن، اقتصاد مصر را برای میزبانی بیشتر از شهروندان سودانی آسیب‌پذیر کرده است.

رئیس‌جمهوری مصر در این مصاحبه به آماری اشاره کرد که بر اساس آن، این کشور میزبان 8 تا 9 میلیون از شهروندان سودانی، لیبی، سوری، یمنی و برخی از کشورهای آفریقایی است.

سایه سنگین بحران سودان بر منطقه

السیسی با اشاره به تمایل مصر برای ارتباط با طرف‌های درگیری در سودان، به‌منظور اعلان آتش‌بس دائمی و تشکیل حکومت غیرنظامی در خارطوم، گفت که تمام منطقه‌ می‌تواند تحت تاثیر درگیری بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع قرار گیرد.

حضور نماینده ویژه البرهان در قاهره

سامح شکری، وزیر خارجه مصر، سه‌شنبه 12 فروردین، میزبان دفع‌الله الحاج علی، فرستاده ویژه عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان است تا در زمینه گره‌گشایی بحران این کشور از راه‌های مسالمت‌آمیز گفت‌وگو کنند.

وزیر خارجه مصر پیشتر با تاکید بر اهمیت محافظت از نهادهای دولتی در سودان و حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس و بازگشت گفت‌وگوها به این کشور، خاطرنشان کرد که قاهره راه‌حل نظامی را برای خارطوم کارساز نمی‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید