ولکر پرتس: با چالش متقاعد‌کردن نظامیان متخاصم به توقف تنش‌ها در سودان مواجه هستیم

ارتش سودان از انهدام نیمی از توان رزمی نیروی پشتیبانی سریع خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل به سودان، اعلام کرد که مذاکرات میان ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» سودان به احتمال زیاد در پادشاهی عربی سعودی برگزار خواهد شد.

پرتس دوشنبه 11 اردیبهشت، در اظهاراتی به «آسوشیتدپرس» افزود: «ما در متقاعد‌کردن طرفین درگیری به پایان دادن به خشونت، با موانعی روبرو هستیم و در راستای برقراری آتش‌بس تحت نظارت ملی و بین‌المللی تلاش خواهیم کرد.»

به گفته پرتس، مذاکرات بر آتش‌بس پایدار و قابل اطمینان، متمرکز خواهد بود و ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» در مورد اعزام نمایندگانی برای مذاکره، توافق کردند.

پرتس پیشتر گفته بود که تا این لحظه مذاکرات مستقیمی میان نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش سودان صورت نگرفته است.

او افزود: «من شخصا در تماس مستقیم با طرفین هستم و در اسرع وقت برای گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان نیروهای مسلح و نیروهای پشتیبانی سریع، با هدف دستیابی به آتش‌بس سازمان‌دهی شده‌تر توام با سازو کار نظارتی، آماده خواهیم شد.»

نگرانی شدید سخنگوی گوترش

از سویی استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد یکشنبه در بیانیه‌ای با اعلام این که «رویدادها در سودان در گستره و با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال وقوع است»، ضمن ابراز «نگرانی شدید»، از«همه طرف‌ها» خواست تا از غیرنظامیان محافظت کرده و به آنها اجازه خروج از مناطق جنگی را بدهند.

همزمان به گفته هماهنگ‌کننده امدادرسانی سازمان ملل، اوضاع انسانی در سودان با گذشت 2 هفته از آغاز نبردها به نقطه فروپاشی رسیده است.

انهدام نیمی از توان رزمی پشتیبانی سریع

این در حالی است که ارتش سودان دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که موفق شده است توانمندی‌های رزمی نیروهای «پشتیبانی سریع» را به نسبت 45 تا 55 درصد منهدم کند.

در بیانیه ارتش آمده است: «نیروهای ارتش در طول 15 روز نبرد، توانستند توانمندی رزمی نیروهای پشتیبانی سریع را که در راستای ربودن دولت سودان، مصادره قدرت تصمیم‌گیری آن و‌ نابودی نیروهای مسلح سودان، بسیج شده‌اند، به بیش از نصف کاهش دهند.»

در ادامه همین بیانیه با اشاره به این که «سودان، بار سنگینی را به خاطر اشتباه استراتژیک رژیم منحله در تشکیل شبه‌نظامیان پشتیبانی سریع به ارث برده است»، خاطرنشان شد: «دولت سودان اکنون بهای سنگینی را در قالب تخریب کشور، ارعاب و غارت دارایی‌های شهروندان می‌پردازد.»

آخرین وضعیت میدانی

عرصه میدانی، آرامشی شکننده در ساعات اولیه دوشنبه همراه با بروز درگیری‌های محدود و پرواز جنگنده‌ها را شاهد بود، آن‌ هم در حالی که آتش‌بس جدید در سودان برای مدت 3 روز اجرایی شد و ارتش سودان تصاویری از عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش، هنگام نظارت بر روند اجرای عملیات نظامی از یک مرکز فرماندهی را منتشر کرد.

صدای درگیری‌های پراکنده دوشنبه در خارطوم، پایتخت سودان ادامه یافت و طرفین متخاصم یک‌دیگر را به نقض مکرر آتش‌بس در سومین هفته آغاز درگیری‌هایی که خارطوم و منطقه دارفور در غرب سودان را فراگرفته است، متهم کردند.

وقوع این درگیری افسارگسیخته باعث شد تا ده‌ها هزار نفر به خارج از سودان فرار کرده و هشدارهایی در مورد احتمال تجزیه کشور و بروز بی‌ثباتی منطقه‌ای مطرح شود که دولت‌های خارجی را واداشت تا سریعا برای تخلیه اتباع خود از سودان اقدام کنند.

موافقت ارتش و پشتیبانی سریع با تمدید آتش‌بس

ارتش سودان شامگاه یکشنبه، ضمن اعلام موافقت خود را با تمدید آتش‌بس بشردوستانه به مدت 72 ساعت «بر اساس میانجی‌گری سعودی-آمریکایی»، ابراز امیدواری کرد که نیروهای پشتیبانی سریع به آتش‌بس پایبند بمانند.

ارتش سودان در عین حال ضمن اعلام «رصد تلاش برای حمله به برخی مواضع»، بر آمادگی خود جهت «مقابله با هرگونه نقض آتش‌بس»، تاکید ورزید.

نیروهای «پشتیبانی سریع» نیز موافقت خود را با آتش‌بس بشردوستانه که به مدت 72 ساعت از نیمه شب یکشنبه تمدید شده است، اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید