گفت‌وگوی وزرای خارجه کشورهای عربی در اردن درباره احیای روابط با سوریه

در این نشست پیشنهادات دمشق نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از وزرای خارجه کشورهای جهان عرب به‌منظور بررسی راه‌های احیای روابط خود با سوریه، نشستی تاریخی با همتای سوری خود در اردن برگزار کردند.

این نشست، دوشنبه 11 اردیبهشت و در چارچوب راهکاری سیاسی برای پایان درگیری‌ها در کشوری صورت گرفت که بیش از یک دهه درگیر جنگ داخلی بوده است.

پس از آغاز بحران سوریه در سال 2011 و تعلیق عضویت این کشور در اتحادیه کشورهای عرب، این اولین بار است که دولت سوریه و شماری از کشورهای عربی باهمدیگر مذاکره می‌کنند.

اردن در این مذاکرات به‌منظور دستیابی به طرحی برای پایان بحران سوریه، حل و فصل موضوع پناهندگان، زندانیان، قاچاق مواد مخدر، حضور شبه‌نظامیان و تمام موضوعاتی که بر کشورهای همسایه تاثیر می‌گذارد، از دمشق خواست تا با دیگر کشورها همکاری کند.

وزارت خارجه اردن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای سعودی، اردن، سوریه، مصر و عراق، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن دیداری دوجانبه با فیصل المقداد، همتای سوریه خود داشته است.

این بیانیه افزود، نمایندگان دستگاه دیپلماسی اردن و سوریه در این دیدار، موضوعاتی مانند پناهندگان سوری، آب و مساله امنیت مرزها که شامل مبارزه با قاچاق مواد مخدر می‌شود را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند.

مذاکرات بین سوریه و دیگر کشورهای عربی، در چارچوب ابتکاری از سوی اردن، به‌منظور پایان بحران سوریه و ایجاد راه‌های ارتباطی بین کشورهای عربی با دولت سوریه برگزار می‌شود.

در این نشست پیشنهادات دمشق نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سنان المجالی، سخنگوی وزارت خارجه اردن اعلام کرد، این نشست در راستای نشست مشورتی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، اردن، عراق و مصر در میانه آوریل گذشته برگزار شد.

وزرای خارجه حاضر در نشست جده، بر نقش رهبری کشورهای عربی برای پایان دادن به بحران سوریه تاکید و خاطرنشان کرده بودند، راهکار سیاسی تنها راه چاره برای پایان به بحران سوریه است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، سامح شکری، وزیر خارجه مصر و شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، شامگاه یک‌شنبه به عمان، پایتخت اردن رسیده بودند.

نشست عمان در حالی برگزار می‌شود که ریاض در 19 مه، میزبان نشست سران عرب خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید