اعلام آتش‌بس سه روزه در سودان

یک کشتی نظامی آمریکایی حامل 308 شهروندان تخلیه‌شده از سودان امروز وارد بندر اسلامی جده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آتش‌بس سه روزه بین ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» از صبح دوشنبه 11 اردیبهشت آغاز شد.

ارتش سودان، شامگاه یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، «با توجه به میانجی‌گیری سعودی و آمریکا»، این نهاد نظامی با پیشنهاد تمدید آتش‌بش بشردوستانه به مدت 72 ساعت موافقت خواهد کرد.

ارتش سودان ضمن امیدواری درباره پایبندی نیروهای پشتیبانی سریع به این آتش‌بس، اعلام کرد که شاهد تلاش این شبه‌نظامیان برای حمله به «برخی مراکز» بوده و تأکید کرد، «برای مقابله با هرگونه نقض آتش‌بس» آماده است.

نیروهای پشتیبانی سریع، روز گذشته از تمدید آتش‌بس در سودان خبر داده و افزودند: «پایبندی قاطع خود به آتش‌بس بشردوستانه و توقف کامل درگیری‌ها را دوباره اعلام می‌کنیم.»

نیروهای پشتیبانی سریع همچنین مدعی شدند که در جریان روزهای آتش‌بس، حملات مکرر ارتش سودان را خنثی کرده‌اند.

مقامات سازمان هواپیمایی مسافربری سودان نیز اعلام کردند، حریم هوایی این کشور همچنان بسته است. این ممنوعیت شامل هواپیماهایی که اقدام به تخلیه ساکنان این کشور و یا هواپیماهایی که حامل کمک‌های بشردوستانه است، نمی‌شود.

با وجود آتش‌بس اعلام‌شده بین دو طرف، خارطوم، پایتخت سودان شاهد حملات هوایی و درگیری پراکنده نیروهای مسلح بوده است. صبح یک‌شنبه چندین توده دود در آسمان این شهر دیده شد.

تصاویر منتشرشده در روز یک‌شنبه نیز حاکی از وقوع آتش‌سوزی در یکی از شعبه‌های بانک مرکزی سودان بود. خبرنگار «العربیه» نیز خبر داد، درگیری‌های بین ارتش و شبه‌نظامیان پشتیبانی سریع، یک‌شنبه، در دو منطقه «المهندسین» و «صالحه» در خارطوم ادامه داشت.

خبرنگار العربیه همچنین از شنیده‌شدن صدای چندین انفجار و تبادل آتش در اطراف ساختمان فرماندهی کل ارتش خبر داد. بر اساس این گزارش، یگان‌هایی از ارتش اقدام به عملیات پاکسازی در منطقه «حلفایا» در شهر خارطوم شمالی کردند.

خارطوم شمالی در فاصله حدود بیست کیلومتری از پایتخت این کشور قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید