وزیر خارجه ایران از دیداری با همتای سعودی خود در آینده نزدیک خبر داد

به گفته امیرعبداللهیان هیأت‌های فنی دو طرف از سفارتخانه‌ها بازدید و مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم خواهند کرد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که او در آینده نزدیک با شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی نشستی برگزار خواهد کرد.
امیرعبداللهیان روز یکشنبه 28 اسفند، در یک کنفرانس خبری در تهران افزود که رابطه با ریاض پس از پنج دور مذاکرات بغداد به حالت عادی بازگشت.
او با اشاره به پیشنهاد ایران 3 مکان برای برگزاری جلسه با وزیر امور خارجه سعودی، اظهار داشت که براساس آخرین پیام‌های متقابل، ایران همچنان تمایل خود را برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور اعلام کرده است.
به گفته امیرعبداللهیان هیأت‌های فنی دو طرف از سفارتخانه‌ها بازدید و مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم خواهند کرد.
او درباره بحران یمن با بیان اینکه«معتقدیم طرف های یمنی باید در این مساله تصمیم بگیرند» گفت: «البته تاکید بر صلح در منطقه از جمله توافقات ایران و ریاض بوده است.»
او درباره اختلاف میان جناح‌های حکومت ایران درباره سیاست خارجی گفت: «بعضی طرف‌ها در کشور به دنبال ایجاد دو قطبی هستند. در حوزه سیاست خارجه آنچه به وقوع پیوسته در هماهنگی کامل است. اگر اشاره به سفرهای آقای شمخانی است، وجه سفرهای ایشان بُعد امنیتی دارد».
عبداللهیان درباره پرونده هسته‌ای ایران گفت: «ما مسائل کشورمان را به ویژه مسائل اقتصادی را به پرونده هسته‌ای گره نمی‌دهیم».
او افزود:« ما از توسعه روابط با مصر استقبال می‌کنیم ، زیرا مصر کشوری است که در سطح جهان عرب نقش مهمی ایفا می‌کند».
وزیر خارجه ایران افزود: «من قصد دارم هفته آینده برای بحث در باره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به مسکو سفر کنم».
او در رابطه با پهپادهای ایران در جنگ روسیه گفت:«ما از اوکراین خواستیم تا دلایلی ارائه دهد که نشان می‌دهد روسیه از «پهپادهای ایرانی» در جنگ استفاده می‌کند اما تاکنون جز چند عکس‌ و تصاویر ماهواره‌ای غیر واضح و نامشخص چیزی دریافت نکردیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم