امضای توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق با محوریت مقابله با احزاب کردی مخالف

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سفر خود به عراق علاوه بر پرونده‌های امنیتی روابط اقتصادی را نیز بررسی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران صبح یکشنبه 28 اسفند با ورود به بغداد پایتخت عراق، مورد استقبال قاسم الاعرجی همتای عراقی خود قرار گرفت.

به گزارش‌ رسانه‌های دولتی ایران، شمخانی در ادامه پیگیری راهبرد «دیپلماسی همسایگی» که با توافق سعودی و ایران آغاز شد، عازم بغداد پایتخت عراق شده است.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در جریان سفر خود به بغداد، سند همکاری امنیتی مشترک با عراق را امضا خواهد کرد.

همچنین طی مراسمی با حضور محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، توافق‌نامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق از سوی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق امضا شد.

به گزارش رسانه‌های ایران در توافقنامه دو کشور بر مساله مقابله تهران با احزاب کردی مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان توافق شده است.

این خبرگزاری وابسته به سپاه نوشت با سفر شمخانی به عراق، سند همکاری‌های مشترک امنیتی که چندین ماه در باره تهیه آن گفت‌وگو و تبادل نظر شده است، به امضاء مقامات عالی امنیتی دو کشور خواهد رسید.

طبق این گزارش، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و دستیار وزیر خارجه در امور کشورهای حوزه خلیج، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران را در این سفر، همراهی می‌کنند.

روز گذشته خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که شمخانی در این سفر درباره «ارتقاء مبادلات تجاری، تسهیل همکاری‌های بانکی، رفع برخی چالش‌های امنیتی بین دو کشور و تسریع در اجرای توافق‌های اقتصادی» گفت‌وگو خواهد کرد.

گفتنی است عراق سومین ایستگاه تور علی شمخانی پس از سفر به چین و امارات متحده عربی است.

علی شمخانی نمایندگی ایران در مذاکرات میان تهران و ریاض که جمعه هفته گذشته به میزبانی چین برگزار شد، را به عهده داشت که این مذاکرات به اعلام توافق برای احیای روابط دو کشور منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم