وزیر خارجه مصر: ظرفیت‌های گسترده‌ای برای ازسرگیری روابط با ترکیه وجود دارد

وزیر خارجه ترکیه گفت که سفرش به قاهره با هدف توسعه روابط دوجانبه بوده و امیدوار است وزیر خارجه مصر به‌زودی به آنکارا سفر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سامح شکری، وزیر خارجه مصر تاکید کرد که ظرفیت‌های گسترده‌ای برای ازسرگیری روابط با ترکیه وجود دارد.

شکری، شنبه 27 اسفند در کنفرانس خبری مشترک با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت که روابط میان قاهره و آنکارا از ریشه‌های عمیق تاریخی برخوردار است.

Advertisement

او‌ اشاره کرد که با همتای ترکیه‌ای خود گفتگوهای مهم و شفافی داشته و درباره مسئله عادی‌سازی کامل روابط، دو طرف توافق نظر داشته‌اند.

وزیر خارجه مصر ابزار امیدواری کرد که تماس و هماهنگی میان دو کشور ادامه یابد و افزود که با وزیر خارجه ترکیه پیرامون تبادل سفرا نیز گفتگو کرده است.

شکری تصریح کرد که به‌رغم سردی روابط سیاسی و دیپلماتیک، روابط اقتصادی میان دو کشور ادامه داشته است. او ابراز داشت که دو طرف به دنبال توسعه روابط اقتصادی به بخش‌های گوناگون و متنوعی هستند.

همزمان، وزیر خارجه ترکیه گفت که سفرش به قاهره با هدف توسعه روابط دوجانبه بوده و امیدوار است وزیر خارجه مصر به‌زودی به آنکارا سفر کند.

چاووش اوغلو بیان کرد که مصر در زلزله ویرانگر اخیر کمک‌های فراوانی به ترکیه ارائه داد و افزود، روابط دو کشور تاریخی بوده و باید به تقویت آن اقدام کرد.

او‌ تصریح کرد که با همتای مصری خود درباره دیدار روسای جمهوری دو کشور رایزنی و هماهنگی کرده است.

وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت که از هم اکنون ترکیه اقداماتی عملی برای بازگشت روابط با مصر انجام خواهد داد و بر همکاری مشترک درباره بسیاری از مسائل منطقه‌ای میان دو کشور تاکید کرد.

او‌ از سرمایه‌گذاری‌های گسترده با مصر خبر داد ‌و از شرکت‌های ترکیه خواست سطح مشارکت اقتصادی و سرمایه‌گذاری خود در مصر را افزایش دهند.

چاووش اوغلو به سردی روابط با مصر طی سال‌های اخیر اشاره کرد و از تلاش مشترک برای گذر از این مرحله و تقویت و تعمیق روابط دوجانبه خبر داد.

دیدار السیسی و اردوغان

منابع مطلع به «العربیه» اطلاع دادند که آنکارا و قاهره برای دیدار میان عبدالفتاح السیسی و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری مصر و ترکیه در نیمه دوم سال جاری توافق کردند.

بنا به گفته این منابع، ترکیه خواستار حل‌وفصل خطوط مرزی دریایی و مسئله منابع گازی با مصر شده است.

مصر نیز خواستار حمایت ترکیه از حاکمیت ملی لیبی و برگزاری انتخابات در این کشور شده که این خواسته با استقبال ترکیه مواجه شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه شنبه پس از 10 سال سردی روابط با مصر به قاهره سفر کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر این سفر را سنگ بنای روند عادی‌سازی مناسبات دو کشور و آغاز گفت‌وگوهای عمیق پیرامون روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی توصیف کرد.

شکری در 27 فوریه برای ارسال کمک‌های مصر به ترکیه در پی زلزله اخیر در این کشور، به آنکارا سفر کرده بود.

گام‌های ترکیه

با این حال ترکیه در راستای عادی‌سازی روابط با مصر از ماه‌ها پیش از سفر سامح شکری به آنکارا، اقداماتی از جمله اخراج برخی شخصیت‌های منتسب به گروه اخوان المسلمین از خاک ترکیه و تعطیل‌کردن بعضی شبکه‌های مرتبط با این گروه را انجام داده بود.

روابط مصر و ترکیه از سال 2013 تنش‌آمیز شده بود. اما دو کشور از ماه می 2021 گفتگوهای دوجانبه را در قاهره با هدف ارزیابی اختلافات و ازسرگیری روابط آغاز کردند.

متعاقب آن اردوغان اعلام کرد که هیچ مشکلی میان عادی‌سازی روابط با مصر وجود ندارد و بر ازسرگیری روابط با قاهره تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم