سازمان ملل: توافق ایران و سعودی مسیر صلح یمن را هموار می‌کند

تلاش‌های دیپلماتیک مستمر در سطوح مختلف برای پایان دادن به درگیری در یمن ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در اظهاراتی گفت توافق ایران و سعودی می‌تواند مسیر صلح یمن را هموار کند، و از طرفین درگیر خواست تا از «فرصت به دست‌آمده» برای پیشبرد برنامه صلح استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروندبرگ، چهارشنبه 24 اسفند خطاب به شورای امنیت سازمان ملل گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک مستمر در سطوح مختلف برای پایان دادن به درگیری در یمن ادامه دارد. ما در حال حاضر شاهد شتاب دیپلماتیک منطقه‌ای و همچنین تغییر در دامنه و عمق گفت‌وگو هستیم.»

گروندبرگ که اوایل این هفته از تهران بازدید کرد، در گزارش خود به شورای امنیت گفت: «طرفین باید از فرصتی که این شتاب منطقه‌ای و بین‌المللی برای برداشتن گام‌های قاطع به سوی آینده‌ای صلح‌آمیزتر ایجاد می‌کند، استفاده کنند».

آتش‌بسی که با میانجی‌گری سازمان ملل در آوریل سال گذشته در یمن برقرار شد، به‌رغم انقضای آن در اکتبر پارسال، بدون حصول توافقی جدید میان طرفین درگیری کماکان برقرار مانده است. با این حال، به گفته گروندبرگ، این وضعیت «شکننده» است.

گروندبرگ گفت: «آتش‌بس تنها می‌تواند گام اول باشد. ما باید فوراً بر اساس چارچوبی که از طریق آتش‌بس گذاشته شده فعالیت کنیم، و برای یک آتش‌بس سراسری و یک راه حل سیاسی فراگیر برای پایان دادن به درگیری در یمن تلاش کنیم.»

نماینده ویژه سازمان ملل متحد پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که طرف‌های درگیر در یمن برای پیوستن به گفت‌وگوهای جدی به منظور توافق بر سر آزادی بیشترین شمار بازداشتی‌ها اعلام آمادگی کنند.

دفتر گروندبرگ در بیانیه‌ای اعلام کرد که وی شنبه 20 اسفند در جریان جلسه کمیته نظارت بر اجرای توافق مبادله زندانیان، از طرف‌های یمنی خواست توافق‌های حاصله در رابطه با آزادی بازداشت‌شدگان را عملیاتی کنند.

این کمیته هفتمین نشست خود را شنبه در سوئیس برگزار کرد. ریاست کمیته را دفتر فرستاده سازمان ملل با مشارکت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با عضویت طرف‌های منازعه یمن بر عهده دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید