ایران: فضای مثبت جدید در روابط با سعودی ممکن است به پایان بحران یمن منجر شود

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، دوشنبه در اظهاراتی اعلام کرد، از سرگیری روابط تهران و ریاض به معنای حل و فصل همه مشکلات و اختلافات طرفین نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جمهوری اسلامی بار دیگر درباره نتایج توافق اخیر خود با پادشاهی عربی سعودی و بازگشت روابط دیپلماتیک بین دو کشور ابراز امیدواری کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، دوشنبه 22 اسفند، در اظهاراتی گفت، «فضای مثبت» ناشی از بازگشت روابط دیپلماتیک بین دو کشور، عاملی برای حل‌وفصل بحران یمن خواهد بود.

نتایج منطقه‌ای بازگشت روابط دیپلماتیک تهران و ریاض

کنعانی در نشست خبری وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفت، احیای روابط سیاسی میان تهران و ریاض پیامدهای مثبتی از جمله تقویت همکاری‌های مشترک در منطقه خواهد داشت.

او در این زمینه افزود، بازگشت روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی و پادشاهی عربی سعودی می‌تواند «تاثیرات مثبتی بر روابط با دیگر کشورها» در منطقه بگذارد.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، دوشنبه در اظهاراتی اعلام کرد، از سرگیری روابط تهران و ریاض به معنای حل و فصل همه مشکلات و اختلافات طرفین نیست.

او در مصاحبه با رونامه «الشرق الاوسط»، تصریح کرد که توافق برای احیای روابط دیپلماتیک، تمایل مشترک دو طرف برای حل اختلافات از طریق ارتباط و گفت‌وگو را تایید می‌کند.

فیصل بن فرحان افزود: «در حال آماده شدن برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور طی دو ماه آینده هستیم و برای ما عادی است که در آینده دیدارهایی داشته باشیم.»

او خاطرنشان کرد: «این توافق با حمایت و میانجیگری چین پس از چندین دور گفت‌وگو طی دو سال گذشته در عراق و عمان انجام شد.»

بر اساس بیانیه مشترک ایران، چین و سعودی، تهران و ریاض بر حاکمیت ملی کشورها، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، گشایش مجدد سفارتخانه‌ها و اجرای توافقنامه سال 1998 برای همکاری در حوزه‌ اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فناوری، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم