تاکید سعودی بر تداوم حمایت از حقوق بشر و برابری ملت‌ها در نشست ژنو

رئیس هیئت سعودی در جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو تاکید کرد که ریاض با توجه به ارزش‌های ریشه‌دار ملی، نقش پیشگامانه، تلاش این کشور برای برقراری صلح و امنیت بین‌المللی و ارتقای حقوق بشر، از هیچ اقدامی در حمایت از مسائل بشردوستانه، فروگذار نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

هلا التویجری، رئیس سازمان حقوق بشر سعودی، عزم این پادشاهی برای پیشبرد و حمایت از حقوق بشر و اهمیت احترام به تنوع فرهنگی و برابری میان ملت‌ها را مورد تاکید قرار داد.

التویجری خاطرنشان کرد که این رویکرد سعودی در راستای اسناد و کنوانسیون‌های بین‌المللی و با توجه به رهنمودهای پادشاه و ولی‌عهد سعودی در خصوص توجه به انسان و نقش محوری دادن به آن، قرار دارد.

سخنان التویجری، سه‌شنبه 9 اسفند به عنوان رئیس هیئت سعودی در جلسات بلندپایه پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل جاری در ژنو و حضور او در جریان افتتاح این نشست‌ها، ایراد شد.

التویجری در سخنانش به نمایندگی از سعودی برابر شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: «امروز شاهد هفتاد و پنجمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر هستیم که مبنایی برای تمامیت حقوق بشر است. ما با یادآوری این رویداد تاریخی، تاکید می‌کنیم که ارتقاء و حمایت از حقوق بشر، مستلزم تلاش‌های بی‌وقفه و مستمر و تحقق تحولات در عرصه میدانی برای تبلور‌بخشی به اهداف اعلامیه بشر است. ما در پادشاهی عربی سعودی، تحولات تاریخی در قالب إصلاحات و توسعه در عرصه‌های گوناگون حقوق بشر را شاهد هستیم که تاثیر به‌سزایی در رشد و ارتقاء کیفی زندگی در سعودی گذاشته است».

او در ادامه به تحولات کنونی سعودی در چارچوب برنامه «چشم‌انداز 2030 توسعه» سعودی و روند إصلاحات عمده و بی‌سابقه در عرصه‌های مختلف مبتنی بر محور انسان در کشورش اشاره داشت. التویجری خاطرنشان کرد: «سعودی در راستای توسعه ساختار قانون‌گذاری خود، بسیاری از قوانین را تدوین و اصلاح کرده که شامل قوانین صدور شناسنامه و ثبت‌أحوال می‌شود».

به گفته التویجری در حال حاضر اقدامات برای تدوین دو پیش‌نویس نظام کیفری و نظام معاملات مدنی، در جریان است.

هلا التویجری
هلا التویجری

کاهش نرخ بیکاری

التویجری اضافه کرد که سعودی در ارتباط با حق اشتغال، کاهش قابل توجه نرخ بیکاری در بازه 2016 تا 2022 از 11.6 درصد به 5.8 درصد را ثبت کرده است.

پادشاهی عربی سعودی همچنین سیاست ملی را در راستای تشویق فرصت‌های برابر و رعایت مساوات در امور استخدام و اشتغال، به هدف رفع هرگونه تبعیض در این زمینه، سامان داده است.

رئیس سازمان حقوق بشر سعودی در بخش دیگری از سخنانش با بیان پیشرفت چشمگیر این کشور در عرصه توانمند‌سازی زنان، خاطر نشان کرد که هدف راهبردی «چشم‌انداز 2030» توسعه سعودی، ارتقاء مشارکت زنان در بازار کار است. در این راستا، مرکزی برای ایجاد توازن جنسیتی در سال 2021 تاسیس شد و حاصل این تلاش‌ها، افزایش سهم زنان در بازار کار در بازه 2017 تا 2022 از 21.2 درصد به 34.7 درصد و میزان مشارکت اقتصادی آنها در بازه مشابه از 17 درصد به 37 درصد بود.

میزان حضور زنان در مناصب اداری( بالا و متوسط)نیز در بازه 2017 تا 2021 از 28.6 درصد به 39 درصد افزایش یافت.

کمک‌های انسان‌دوستانه

التویجری به تلاش‌های بشردوستانه پادشاهی عربی سعودی از جمله رویکرد این کشور در حمایت از آسیب‌دیدگان زلزله ویرانگر سوریه و ترکیه و کاستن از اثرات منفی این فاجعه نیز اشاره داشت.

او تاکید کرد که به فرمان پادشاه سعودی، پل هوایی برای ارائه کمک‌های پزشکی، اسکانی، غذایی و لجستیکی احداث و همچنین کمپین مردمی برای کمک به قربانیان زلزله، سازماندهی شد که مجموع این کمک‌ها تا این لحظه به بیش از 160 میلیون دلار رسیده است.‎

التویجری خاطر نشان کرد که سعودی با توجه به ارزش‌های ریشه‌دار ملی، نقش پیشگامانه، تلاش این کشور برای برقراری صلح و امنیت بین‌المللی و ارتقای حقوق بشر، از هیچ اقدامی در حمایت از مسائل بشردوستانه، فروگذار نکرده است.

به گفته او در این راستا می‌توان به اعلام آمادگی ریاض برای میانجیگری در حل بحران روسیه و اوکراین در کنار نقش میانجیگری پادشاه و ولی‌عهد سعودی در آزادی بسیاری از اسرا و بازگشت آنها به کشورهایشان اشاره کرد.

پایبندی به اصول

این مقام سعودی ضمن تاکید بر موضع ریاض در تقبیح و محکوم‌کردن اقدام عوامل افراطی به آتش‌زدن و پاره‌کردن قرآن در برخی کشورهای اروپایی، افزود که پایبندی به أصول و مبانی وارد‌شده در استانداردهای حقوق بشر مبنی بر ممنوعیت هرگونه فراخوان نفرت‌پراکنی قومی یا نژادی یا دینی تحریک‌کننده تبعیض، دشمنی یا خشونت، امری ضروری است.

التویجری در پایان سخنان خود به نمایندگی از سعودی، از شورای حقوق بشر خواست تا در فضای گفت‌وگوی سازنده، تعهد به شفافیت و واقع‌بینی و ارتقای فرهنگ تسامح، به وظایف خود در قبال بهبود وضعیت حقوق بشر در جهان عمل کند.

او همچنین رویکرد پادشاهی عربی سعودی در مورد لزوم بذل توجه یکسان به تمامیت حقوق بشر و عدم مغفول‌گذاشتن برخی از جنبه‌ها به زیان دیگر ابعاد را در عمل به اصل مکمل‌بودن حقوق بشر و تفکیک‌ناپذیری آن، مورد تاکید قرار داد.

پنجاه و دومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، چابا کروشی، رئیس هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و روسای هیئت‌های کشورهای عضو سازمان ملل متحد اعم از سران کشورها و دولت‌ها، مقامات و کارشناسان و متخصصان در زمینه حقوق بشر، به منظور بحث در مورد شماری از مسائل و امور مرتبط با وضعیت حقوق بشر در جهان برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید