اعلام آمادگی سپاه پاسداران برای آموزش نظامی نیروهای مسلح عراق

با توجه به خروج رسمی نیروهای آمریکایی از عراق، ناظران می‌گویند ایران ممکن است به دنبال پر کردن جای خالی آمریکا در این کشور باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در دیدار با ثابت محمد سعید رضا العباسی، وزیر دفاع عراق بر افزایش همکاری‌های امنیتی بین دو کشور و حمایت سپاه از نیروهای مسلح عراق تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، سلامی، در این دیدار که در یکی از مراکز سپاه پاسداران در ایران برگزار شد، مدعی شد که کشورهای خارجی به دنبال «سیطره» بر عراق و «تجزیه» این کشور هستند.

وزیر دفاع عراق نیز در این دیدار بر «توسعه مناسبات و همکاری‌های موجود بین نیروهای مسلح دو کشور» تأکید کرد و گفت، دولت جدید عراق به دنبال تقویت بنیه دفاعی این کشور است.

او در این زمینه افزود: «ارتقای تعاملات و همکاری‌ها و تشکیل کمیسیون‌های مشترک میان دو کشور» از اهداف دولت جدید عراق است.

گزارش «فارس»، خبرگزاری وابسته به سپاه، به نقل از وزیر دفاع عراق افزوده است: «رویکرد ما بهره‌‌گیری از تجارب ایران در همه زمینه‌ها به ویژه در حوزه دفاعی و امنیتی است و علاقمند هستیم با اعزام هیئت‌های کارشناسی فنی خود به ایران استفاده از تجربیات و همکاری‌های آموزشی را بیش از گذشته دنبال کنیم.»

ماهیت حمایت احتمالی سپاه از دولت جدید عراق مشخص نیست. اما چنین اظهارنظری می‌تواند روابط بین سپاه و نیروهای مسلح عراق را زیر ذره‌بین قرار دهد.

ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران را گروهی تروریستی دانسته و فشارهایی نیز علیه اتحادیه اروپا وجود دارد تا این اَبرنهاد نظامی و اقتصادی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند.

جمهوری اسلامی که از سال‌ها پیش تاکنون نقش مخربی در عراق ایفا کرده است، برای پیشبرد اهداف خود در منطقه و گسترش نفوذ در عراق، به‌دنبال ایجاد رابطه‌ای نزدیک‌تر با نیروهای امنیتی در عراق است.

سپاه پاسداران در این زمینه توانسته بود با شماری از سیاستمداران برجسته عراقی در وزارت کشور و همچنین رهبران حشدالشعبی روابط نزدیکی برقرار کند.

گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در عراق بدون پرداخت هزینه نبوده و باعث نارضایتی و خشم مردم عراق شده است.

گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق به فعالیت خود ادامه می‌دهند و جمهوری اسلامی نیز برای دستیابی به اهداف خود از گروه‌هایی مانند «کتائب حزب‌الله»، «سپاه بدر»، و «عصائب اهل الحق» استفاده می‌کند.

با این وجود، حمایت سپاه پاسداران از نیروهای مسلح عراق در صورتی که به مرحله عملیاتی برسد، اولین اقدام از نوع خود خواهد بود.

حسین سلامی در این زمینه تصریح کرد، سپاه پاسداران برای «کمک‌های مستشاری» و «آموزش در سطوح پایین تا سطوح بالای نیروهای مسلح عراق» اعلام آمادگی می‌کند.

«جروزالم‌پست» در گزارشی خاطرنشان کرده است، آموزش نیروهای مسلح عراق توسط سپاه پاسداران منجر به پیچیدگی روابط بین واشینگتن و بغداد در زمینه حمایت از نیروهای مسلح عراقی برای نابودی «داعش» خواهد شد.

شبه‌نظامیان حشدالشعبی از سال 2019 تا 2021 ده‌ها حمله علیه نیروهای آمریکایی انجام دادند. در این حملات فرودگاه اربیل اقلیم کردستان عراق نیز مورد هدف قرار گرفته بود.

با توجه به خروج رسمی نیروهای آمریکایی از عراق، ناظران می‌گویند ایران ممکن است به دنبال پر کردن جای خالی آمریکا در این کشور باشد.

حضور نیروهای آمریکایی در عراق اکنون منحصر به حضور ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به «سنتکام» است.

این حضور که به دعوت بغداد صورت گرفته است، ممکن است با نزدیکی بیشتر ایران به نیروهای مسلح عراق، دوام نیاورده و منجر به خروج نیروهای سنتکام از عراق شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید