سامح شکری: پیام السیسی را به بشار اسد منتقل کردم

وزیر خارجه مصر تاکید کرد هدف از این سفر در درجه اول بشردوستانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامح شکری، وزیر خارجه مصر، در اولین سفر رسمی خود از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، وارد دمشق شد و با بشار اسد رئیس جمهوری و فیصل المقداد، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

شکری، دوشنبه 8 اسفند، پس از دیدارهای خود در پایتخت سوریه تاکید کرد، هدف از این سفر در درجه اول بشردوستانه است و مصر به برقراری ارتباط برای حمایت از تلاش‌های بشردوستانه ادامه خواهد داد.

او افزود: «در این سفر پیام همبستگی و حمایت قاهره را به مردم سوریه ابلاغ کردم».

شکری تاکید کرد که کشورش آمادگی کامل برای ارائه تمامی ابزارهای کمک بشردوستانه به سوری‌ها را دارد.

از سوی دیگر بشار اسد نیز از مصر برای حمایت و میزبانی از پناهندگان سوری در مصر تشکر کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «بشار اسد از مصر و مردم آن برای میزبانی از آوارگان سوری تشکر کرد».

سامح شکری قرار است پس از سوریه برای ابراز همبستگی کشورش با ترکیه در رابطه با فاجعه زلزله ویرانگر سحرگاه 6 فوریه به آنکارا سفر کند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، یک روز پس از زلزله با بشار اسد همتای سوری خود تماس گرفت. او سپس با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز تماس گرفت.

سفر امروز سامح شکری به دمشق در حالی انجام شد که بشار اسد هنوز از نظر دیپلماتیک در صحنه بین‌المللی منزوی است و عضویت سوریه در اتحادیه کشورهای عربی مستقر در قاهره از زمان آغاز انقلاب در سال 2011 در این کشور و تبدیل آن به یک جنگ داخلی ویرانگر، همچنان به حالت تعلیق درآمده است.

اخیرا تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه عرب از جمله امارات، عمان، الجزایر و عراق از احیای عضویت سوریه در این سازمان حمایت می‌کنند.

روابط قاهره و دمشق در برخی سطوح به طور کامل قطع نشده است. سرلشکر علی المملوک، مدیر اداره کل اطلاعات، در سال 2016 در اولین سفر پس جنگ داخلی سوریه به خارج از کشور به قاهره رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید