تعهد طرفین اسرائیلی و فلسطینی در نشست عقبه بر کاهش تنش‌ها

یک منبع رسمی اردنی به «خبرگزاری فرانسه»: این دیدار در چارچوب تلاش‌ها برای توقف اقدامات یکجانبه به منظور رسیدن به دوره آرامش و اعتمادسازی با هدف تحقق تعامل سیاسی جامع‌تر میان طرفین برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس بیانیه پایانی نشست یکشنبه 7 اسفند در شهر ساحلی عقبه در جنوب اردن میان مقامات فلسطینی و اسرائیلی، طرفین متعهد شدند، «تشدیدهای میدانی را کاهش داده و از بروز خشونت‌های بیشتر جلوگیری کنند.»

در بیانیه وزارت خارجه اردن آمده است: «طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی ضمن تاکید بر پایبندی خود به تمام توافق‌های قبلی فی‌مابین، لزوم پایبندی به تنش‌زدایی میدانی و جلوگیری از بروز خشونت‌های بیشتر را خاطرنشان کردند.»

در این بیانیه، دولت اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین بر آمادگی و تعهد مشترک خود جهت اقدام فوری در راستای توقف اقدامات یک‌جانبه به مدت 3 تا 6 ماه تاکید کردند، (به شرطی که) شامل تعهد اسرائیل برای توقف گفت‌وگو درباره احداث شهرک‌های جدید برای یک دوره 4 ماهه و توقف صدور مجوز برپایی هرگونه کانون شهرک‌نشینی جدید برای مدت 6 ماه شود.

شرکت‌کنندگان همچنین موافقت کردند که از روند اعتمادسازی میان طرفین به منظور بررسی مسائل حل‌نشده از طریق گفت‌وگوی مستقیم برای به عهده گرفتن مسئولیت‌های خود تلاش کنند.

پنج طرف مذاکره، اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطین، اردن، مصر و ایالات متحده، توافق کردند که «دیدارها را بر اساس این فرمول ادامه داده و با حفظ شتاب مثبت، امور را بر اساس موارد توافق‌شده در جهت دستیابی به روند سیاسی جامع‌تر به پیش ببرند تا به تحقق صلحی عادلانه و پایدار بیانجامد.»

آنها همچنین توافق کردند که «در مارس آینده در شرم‌الشیخ مصر برای دستیابی به اهداف فوق الذکر، دیدار داشته باشند.»

در این بیانیه آمده است: «اردن، مصر و ایالات متحده این تفاهم‌ها را پیشرفت مثبتی در جهت فعال‌سازی مجدد و تعمیق روابط میان طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی ارزیابی کرده و متعهد هستند در صورت لزوم به تسهیل اجرای آن کمک کنند.»

طرف‌های پنج‌گانه همچنین بر «اهمیت حفظ وضعیت تاریخی موجود در اماکن مقدس شهر قدس، بدون هیچ تغییری تاکید کردند و در این راستا، تولیت ویژه خاندان هاشمی اردن را خاطرنشان ساختند.»

استقبال اتحادیه اروپا

در همین راستا، سون کوپمنز، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور صلح خاورمیانه، یکشنبه از دستیابی اسرائیل و فلسطینیان به تدابیری برای تحکیم ثبات، استقبال کرد.

کوپمنز در «توییتر» نوشت، از اخبار رسیده پس از نشست عقبه در اردن استقبال می‌کند که دو هیئت اسرائیلی و فلسطینی با کمک اردن، مصر و ایالات متحده توانستند در مورد برقراری ثبات با توجه به حساسیت فوق‌العاده اوضاع به توافق برسند.

به گفته منابع آگاه، نشست عقبه میان ماجد فرج، رئیس سازمان اطلاعات فلسطین و رونن بار، رئیس سرویس امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) برگزار شد.

یک مقام دولت اسرائیل در قدس به شرط ناشناس ماندن به «خبرگزاری فرانسه» گفت که تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی نیز در هیئت اسرائیلی حضور داشت.

این دیدار با حضور مقامات امنیتی اردن و مصر همچنین برت مک‌گورک، هماهنگ کننده امور امنیتی خاورمیانه و شمال آفریقا در دولت آمریکا برگزار شد.

یک منبع رسمی اردنی که خواست نامش فاش نشود، شنبه به «خبرگزاری فرانسه» گفت که این دیدار «در چارچوب تلاش‌ها برای توقف اقدامات یکجانبه جهت رسیدن به دوره آرامش و اعتمادسازی با هدف تحقق تعامل سیاسی جامع‌تر میان طرفین برگزار شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید