تظاهرات در بغداد در مخالفت با پیش‌نویس قانون جدید انتخابات عراق

پیش‌بینی می‌شود جریان صدری به‌رغم استعفای نمایندگان خود از پارلمان، به شدت با این طرح مخالفت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه جلسه پارلمان عراق برای بررسی پیش‌نویس قانون جدید انتخابات، صدها معترض، دوشنبه 8 اسفند با حضور در خیابان‌های بغداد، این قانون که باعث افزایش وسعت حوزه‌های انتخاباتی و در نتیجه، تضعیف شانس انتخاب نامزدهای مستقل خواهد شد را محکوم کردند.

به گزارش«آسوشیتدپرس»، صدها تظاهرکننده در اطراف منطقه سبز تجمع کردند و انبوه نیروهای امنیتی نیز با محاصره ساختمان پارلمان، پل الجمهوریه بر روی رودخانه دجله منتهی به مراکز نهادهای دولتی در منطقه شدیدا حفاظت‌شده سبز را مسدود کردند.

استان به عنوان یک حوزه انتخاباتی

این تحرک مردمی در حالی صورت گرفت که پیش‌بینی نمی‌شود نمایندگان، دوشنبه در مجلس به این طرح رای دهند.

به موجب قانون کنونی که بر اساس آن، انتخابات2021 برگزار شد، هر یک از هجده استان عراق، به چند حوزه انتخاباتی تقسیم می‌شود که خواسته اصلی اعتراضات گسترده ضد‌دولتی عراق در اواخر سال 2019 بود.

این قانون همچنین شانس بیشتری را برای پیروزی نامزدهای مستقل فراهم می‌کند.

در طرح کنونی که قرار بود هفته گذشته در مجلس بررسی شود، هر استان این کشور به عنوان یک حوزه انتخاباتی در نظر گرفته شده است.

در آن زمان نمایندگان مستقل در مخالفت با این طرح، از جلسه انصراف دادند که جلسه به‌دلیل نرسیدن به حد نصاب لازم، زودتر از موعد مقرر پایان یافت.

پیش‌بینی می‌شود جریان صدری، به‌رغم استعفای نمایندگان خود از پارلمان، به شدت با این طرح مخالفت کند، به ویژه که پیش‌نویس کنونی از سوی مخالفان صدر به عنوان تضمینی برای حفظ منافع نیروها و احزاب «هیئت هماهنگی» و به زیان احزاب کوچک و شخصیت‌های مستقلی تدوین شده که ممکن است قصد شرکت در انتخابات آینده را داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید