کاهش شدید آب دجله و فرات در عراق در پی سیاست‌‌های آبی ایران و ترکیه

کلیپ‌های ویدیویی نشرشده توسط عراقی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، شهروندانی را نشان می‌دهد که پس از کاهش سطح آب رودخانه‌ها در حال عبور با پای پیاده از دجله در شهر العماره، مرکز استان میسان به سمت کرانه دیگر رودخانه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سطح آب رودخانه‌های دجله و فرات در جنوب عراق در طول دوره گذشته شاهد کاهشی بی‌سابقه‌ بوده که نشان‌دهنده کمبود شدید آب و سیاست‌های جیره‌بندی اتخاذشده از سوی مسئولان ذی‌ربط است.

مقامات عراقی، یکشنبه 7 اسفند پس از انتشار ویدیوهایی متعهد شدند اقدامات لازم برای برطرف‌کردن این بحران را انجام می‌دهند.

کلیپ‌های ویدیویی تکان‌دهنده نشرشده توسط عراقی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، شهروندانی را نشان می‌دهد که پس از کاهش سطح آب رودخانه‌ها، در حال عبور با پای پیاده از دجله در شهر العماره، مرکز استان میسان به سمت کرانه دیگر رودخانه هستند.

به گزارش «فرانس‌پرس»، برخی از تصاویر، کف رودخانه فرات و ستون پل‌ها بر این رودخانه در شهر ناصریه، مرکز استان ذی‌قار در جنوب کشور را نشان می‌دهد.

کاهش 70درصدی سهم آب

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، وزارت منابع آب عراق یکشنبه در بیانیه‌ای هشدار داد که ذخایر آبی کشور «در معرض خطر است.»

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»، وزارت منابع آب افزود که «عراق به‌دلیل سیاست کشورهای همسایه، 70 درصد از سهم آب خود را از دست داده است.»

بر اساس این گزارش، کاهش سهم آب در برخی استان‌های جنوبی از کمبود ورودی آب به سد موصل بر رودخانه دجله و سد تازه‌ تاسیس بر فرات از کشور همسایه ترکیه، نشئت می‌گیرد که کاهش شدید ذخایر آب عراق را به‌دنبال داشته است.

وزارت منابع آب عراق در ادامه با اشاره به این که روش‌های آبیاری نادرست، منجر به تشدید این کمبود شده، خاطرنشان کرد، بر مبنای طرح تدوین‌شده توسط مسئولان، «کشاورزان در امر آبیاری، به مناطق کشاورزی تعیین‌شده، پایبند نبودند.»

وضعیت موقت

خالد شمال، سخنگوی وزارت منابع آب عراق نیز به «خبرگزاری فرانسه» گفت که «این وضعیت، موقتی است» و این وزارت‌خانه، آب‌گیری بیشتری را از سرشاخه‌های سدهای عراق در موصل، دوکان و دربندیخان انجام خواهد داد و نتایج مثبت این رویکرد «طی دو روز آینده» تحقق خواهد یافت.

عراق از سال 2003 در نتیجه سیاست‌های آبی اتخاذشده توسط ترکیه و ایران در کاهش رهاسازی آب، تغییر مسیر سرشاخه‌ها و ساخت سدهای عظیم، با کاهش شدید سطح آب در رودخانه‌های دجله و فرات روبرو شده است.

کاهش بارندگی، افزایش دما و گسترش بیابان‌‌ها نیز به تشدید این بحران انجامیده است.

به گزارش سازمان ملل متحد، عراق به یکی از پنج کشور آسیب‌پذیر برابر تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی در جهان تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید