نظرسنجی «ارم بیزنس» از چگونگی هزینه دستمزد ماهانه شهروندان در 13 کشور عربی

بیشتر شهروندان عرب درآمد یا دستمزد ماهانه خود را پیش از پایان ماه و بدون هیچ گونه پس‌اندازی خرج می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

امواج گرانی و تورم فزاینده در جهان، ضربات سنگینى بر پیکر اقتصادهای بزرگ وارد کرده است به گونه‌ای که هزینه زندگی در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای عربی را بالا برده است به همین دلیل اقتصادهای پیشرفته تلاش می‌کنند از طریق اعطای یارانه‌، پیامدهای ناشی از این بحران را مهار کنند.

همزمان با نگرانی ناظران از انتشار گزارش‌های اقتصادی نهادهای معتبر بین‌المللی که از کندی روند توسعه اقتصاد جهانی و ورود بسیاری از کشورها به مرحله رکود سخن می‌گویند، «إرم بیزنس» (Erembusiness)، وبسایت اماراتی ویژه خبر و گزارش‌‌های اقتصادی، جمعه 25 فوریه گزارشی از یک نظرسنجی ویژه اقتصادی منتشر کرده که از طریق اجرای مصاحبه‌ مستقیم و توزیع پرسشنامه با ده‌ها تن از کارمندان برخی کشورهای عربی انجام شده است.

نظرسنجی مذکور با مشارکت 1170 شرکت‌کننده، وضعیت معیشتی شهروندان و تاثیر موج گرانی و افزایش هزینه زندگی بر دستمزد ماهانه کارمندان 13 کشور عربی را بررسی کرده است.

طبق این نظرسنجی، حقوق کارمندان 7 كشور عربی لبنان، عراق، مصر، تونس، مراكش، الجزایر و اردن در هفته سوم ماه به پایان می‌رسد.

بر اساس این مطالعه، بیش از 94 درصد از کارمندان این هفت کشور پیش از پایان ماه دستمزد خود را خرج می‌کنند.

بنا به این گزارش، شهروندان لبنان از نظر میزان مشکلات زندگی در صدر فهرست این کشورها قرار دارند. حدود 99 درصد از شرکت‌کنندگان لبنانی در پاسخ به پرسشنامه گفتند که دستمزد آنها قبل از پایان هفته سوم ماه تمام می‌‎شود.

در عراق 92.5 درصد از شرکت‌کنندگان پاسخی مانند لبنانی‌ها دادند و در مصر نیز 92 درصد گفتند دستمزد آنها پیش از پایان هفته سوم به پایان می‌رسد.

بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در لبنان گفتند که 56 درصد از درآمد ماهانه خود را هفته اول ماه خرج می‌کنند.

هفتاد درصد از شرکت‌کنندگان لبنانی اذعان داشتند که دارای خانواده 3 یا 5 نفره هستند.

پس از لبنانی‌ها، شهروندان تونسی در مقام بعدی وخامت شرایط اقتصادی قرار می‌گیرد. طبق این مطالعه، 47 درصد از شرکت‌کنندگان تونسی گفتند که دستمزد آنها در هفته اول ماه تمام می‌شود. حدود 75 درصد از تونسی‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی، خانواده‌های سه تا پنج نفر دارند.

اردن در رتبه سوم قرار دارد. 39 درصد از شرکت‌کنندگان این کشور در پرسشنامه «ارم بیزنس» گفتند که دستمزد ماهانه خود را در هفته اول ماه خرج می‌کنند و 48 درصد از آنان نیز دارای خانواده‌های سه تا پنج نفره هستند.

در الجزایر نیز مانند اردن 35.6 درصد از شرکت‌کنندگان اگفتند که درآمد ماهانه آنها در پایان هفته اول هر ماه تمام می‌شود.

در مراکش اوضاع با الجزایر و اردن کمی متفاوت‌تر است و درآمد 36.1 درصد مراکشی‌ها دو هفته از هر ماه را پوشش می‌دهد.

محل هزینه درآمد ماهانه

طبق نظر اغلب شرکت‌کنندگان در این مطالعه، درآمد ماهانه بیشتر هزینه غذا، بهداشت، آموزش، حمل و نقل، اجاره مسکن، آب، برق، لباس و تفریح و سرگرمی می‌شود. شرکت‌کنندگان از تونس، الجزایر، مصر، عمان، بحرین، لبنان و عراق می‌گویند که علاوه بر هزینه غذا، مبالغی نیز صرف آموزش فرزندانشان می‌کنند.

آموزش در مراکش مجانی است و شهرندان این کشور بیشتر درآمد خود را برای اجاره مسکن و غذا هزینه می‌کنند.

شرکت کنندگان اردنی، کویتی، اماراتی، سعودی و قطری نیز خاطرنشان کردند که اجاره مسکن بیشترین هزینه از درآمد ماهانه‌شان را در بر می‌گیرد.

نکته قابل توجه در این مطالعه این است که هزینه ماهانه آب برای شهروندان الجزایری، مصری، مراکشی، اردنی و عراقی پس از هزینه غذا و مسکن در رتبه سوم قرار دارد. این نظرسنجی نشان می‌دهد که سهم هزینه آب از درآمد ماهانه شهروندان کشورهای عربی در حال افزایش است.

لبنانی‌ها پس از غذا و مسکن، هزینه «برق» را به عنوان سرسام‌آورترین هزینه ماهانه ذکر کردند.

هزینه آموزش در کویت در رتبه دوم است و در مراکش، امارات و سعودی در رتبه سوم قرار دارد.

شرکت‌کنندگان قطری در این مطالعه پاسخ‌های متفاوتی دادند. در قطر مقدار هزینه شهروندان برای آموزش با هزینه تفریح و سرگرمی آنها برابر است.

اکثر شرکت‌کنندگان در عمان و بحرین، پرداخت اقساط ماهانه «وام» را دومین هزینه‌ پس از هزینه «غذا» عنوان کرده‌اند.

هزینه تفریح و سرگرمی

تعداد زیادی از شهروندان کشورهای عربی در این مطالعه اظهار داشتند که هزینه سرگرمی در رتبه دهم هزینه‌های ماهانه آنان قرار دارد. 77 درصد از الجزایری‌ها، 75 درصد مصری‌ها و 68 درصد از مراکشی‌ها تفریح را در اولویت هزینه خود نمی‌دانند. این نشان‌دهنده آن است که مردم کشورهای عربی نسبت به دیگران بخش کمی از درآمد خود را صرف تفریح و سر گرمی می‌کنند.

در سعودی، 53.3 درصد شهروندان تاكید كردند كه هزینه کمی برای سرگرمی صرف می‌کنند. 51.7 درصد امارتی‌ها و 45 درصد بحرینی‌ها گفتند که هزینه سرگرمی در مرتبه سوم هزینه‌های ماهانه آنها قرار دارد.

در کویت هم 42.9 درصد به «ارم بیزنس» گفتند که هزینه سرگرمی اولویت‌ زندگی آنها نیست و در رتبه سوم قرار دارد.

تاثیر گرانی و تورم

این مطالعه نشان داد، بیشتر شهروندان عرب درآمد یا دستمزد ماهانه خود را پیش از پایان ماه و بدون هیچ گونه پس‌اندازی خرج می‌کنند که نشان‌دهنده تاثیر منفی روند افزایش قیمت‌ها و تورم اقتصاد جهانی بر قشر کارمندان در این سیزده کشور عربی است.

نتایج این مطالعه همچنین آشکار کرد که تفاوت زیادی از نظر توانایی صرفه‌جویی در بخشی از درآمد ماهانه، میان کشورهای خلیج با سایر کشورهای عربی وجود دارد. این تفاوت‌ها در میان کشورهای خلیج نیز معنادار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید