تلاش روسیه برای ممانعت از عملیات زمینی ترکیه در شمال سوریه

معاون وزیر امور خارجه روسیه: به باور ما نه تنها جلوگیری از عملیات نظامی گسترده ترکیه در شمال سوریه امکان‌پذیر خواهد بود بلکه امکان حل‌وفصل جامع در سوریه از جمله حل مشکلات انسانی و اقتصادی نیز وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش امیدوار است که بتوان از عملیات نظامی گسترده ترکیه در شمال سوریه، اجتناب کرد.

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی، یکشنبه 7 اسفند، در مصاحبه با «تاس» در پاسخ به پرسشی در مورد تلاش روسیه، ترکیه، سوریه و ایران در روند بهبود مناسبات آنکارا و دمشق گفت: «به باور ما در صورت موفقیت این تلاش‌های مشترک، نه تنها جلوگیری از عملیات نظامی گسترده ترکیه در شمال سوریه، امکان‌پذیر خواهد بود بلکه امکان حل‌وفصل جامع در سوریه از جمله حل مشکلات انسانی و اقتصادی نیز وجود دارد.»

اجتناب از عملیات نظامی

منابع آگاه از نشست‌های مشورتی ترکیه و روسیه در استانبول، در دسامبر 2022 پیشنهاد هیئت روسی به ریاست سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه، به هیئت ترکیه‌ به ریاست سادات اونال، معاون وزیر امور خارجه، در مورد حل بحران شمال سوریه را فاش کردند.

این منابع همچنین گزارش دادند که دیدار طرفین با هدف ممانعت از عملیات نظامی که آنکارا تهدید به انجام آن در شمال سوریه را مطرح ساخته، آغاز شد و مقامات ترکیه بار دیگر تمایل خود را برای همکاری با رژیم سوریه در زمینه مبارزه با تروریسم و مسائل امنیتی مورد تاکید قرار دادند.

به گفته این منابع، هیئت روسی به همتای ترکیه‌ای خود پیشنهاد خروج پیکارجویان مسلح «نیروهای دموکراتیک سوریه» از منبج و عین العرب و ادامه حضور نیروهای امنیتی «آسایش» را به شرط ادغام آنها در نیروهای رژیم سوریه، مطرح کرد.

به نظر همین منابع، ارائه این پیشنهاد با هدف جلوگیری از عملیات زمینی است که ترکیه اعلام کرده علیه مواضع «قسد» در شمال سوریه انجام خواهد داد.

اقدامات روسیه در راستای ممانعت از اجرای این حمله پس از پایبندی آنکارا به اجرای عملیات نظامی در شمال سوریه، آغاز شد.

مسئولان ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که قصد دارند عملیات زمینی در شمال سوریه علیه نیروهای کرد که آنها را تروریستی می‌دانند، به اجرا درآورده و منطقه امن در عمق 30 کیلومتری مرز ترکیه با سوریه را ایجاد کنند.

آنکارا، حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» را چه در شمال سوریه و چه در عراق، مسئول انجام عملیات تروریستی در خاک خود و تهدید امنیت ترکیه می‌داند.

این امر باعث شد ترکیه طی سال‌های گذشته، علاوه بر چندین حمله در مرز عراق، 3 عملیات نظامی را در شمال سوریه انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید