بشار اسد در اولین سفر خارجی پس از زلزله به عمان سفر کرد

رئیس جمهوری سوریه با سلطان عمان در خصوص تحولات کلی منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌ها در زمینه تحکیم امنیت و ثبات در منطقه و جهان تبادل نظر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، دوشنبه یکم اسفند در اولین سفر خود پس از زلزله به مسقط سفر کرد و با هیثم بن طارق، سلطان عمان دیدار داشت.

این اولین سفر رسمی بشار اسد به کشور سلطنت‌نشین عمان است که طی بیش از یک دهه پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه انجام می‌گیرد.

اسد در این دیدار یک روزه با سلطان هیثم بن طارق و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

وزارت خارجه عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که سلطان عمان و رئیس جمهوری سوریه در کاخ «البرکه العامر» در مسقط گفت‌وگو کرده‌اند.

وزارت خارجه عمان افزود، سلطان عمان بار دیگر تسلیت و همدردی صمیمانه خود را به رئیس جمهوری سوریه و ملت برادر سوریه و جانباختگان زلزله اخیر این کشور ابراز کرد.

در بیانیه آمده است که سلطان عمان و رئیس‌ جمهوری سوریه درباره تحولات کلی در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌ها در راستای تحکیم پایه‌های امنیت و ثبات در منطقه و جهان تبادل نظر کردند.

از سوی دیگر دفتر ریاست جمهوری سوریه در بیانیه از سفر بشار اسد به سلطنت عمان برای «بازدید کاری» خبر داد.

در بیانیه آمده است که بشار اسد از سلطان عمان، دولت و مردم آن کشور برای کمک‌های امدادی قدردانی کرد و گفت: «تشکر بزرگتر ما از موضع سلطنت عمان و ایستادن این کشور در کنار سوریه در طول جنگ تروریستی علیه کشور ما است».

در این بیانیه آمده است که بشار اسد معتقد است که «عمان همواره سیاست‌های متوازن در برابر سوریه داشته و اعتبار خود را حفظ کرده است. او گفت که اکنون منطقه به منظور تقویت روابط بین کشورهای عربی به نقش عمان در خدمت به منافع مردم منطقه که بر مبنای احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست نیاز دارد».

گفتنی است که عمان روابط دیپلماتیک خود را با دمشق که عضویت آن در اتحادیه کشورهای عربی در سال 2011 به حالت تعلیق درآمده بود، قطع نکرد.

عمان در سال 2012 به خروج سفیر خود از سوریه بسنده کرد. در سال 2020، عمان بار دیگر سفیر خود در سوریه را پس از 8 سال وقفه به دمشق فرستاد و سفارت خود را رسماً باز کرد.

اسد در طول جنگ تنها چند بار سوریه را ترک کرد. او طی این مدت تنها به روسیه، ایران و یک مورد به امارات هم سفر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید