دومین اظهارنظر شگفت‌انگیز دانشمند هلندی درباره زلزله بزرگ در ترکیه

او در تازه‌ترین توئیت خود با اشاره به استانبول، از احتمال وقوع یک «زلزله بزرگ» در این شهر صحبت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانک هوگربیتس، دانشمند هلندی که حدود دو هفته پیش بحث‌های زیادی را درباره حرکت زمین لرزه‌ها و ارتباط آن با حرکت سیارات و تغییراتی که در فضا رخ می‌دهد، به راه انداخت و زمین لرزه بزرگ اخیر در ترکیه را پیش کرده بود، روز دوشنبه 1 اسفند بار دیگر در حالی که میلیون‌ها نفر توییت‌های او را در سراسر جهان پیگیری‌ می‌کنند، اظهار نظر شگفت‌انگیز دیگری بیان کرد.

او در تازه‌ترین توئیت خود با اشاره به استانبول، از احتمال وقوع یک «زلزله بزرگ» در این شهر صحبت کرده است.

دانشمند هلندی در پاسخ به سوال یکی از توییت‌ها درباره اینکه انتظار می‌رود زلزله‌ای جدیدی استانبول، بزرگترین شهر ترکیه را بلرزاند، پاسخ داد: «تعیین بازه زمانی زلزله بسیار سخت است، اما امیدوارم بتوانیم قادر به تعیین زمان زلزله قبل از وقوع آن باشیم».

زلزله بزرگ

هوگربیتس در توئیتی دیگر نوشت: «اگر موقعیت سیارات به اندازه قبل از زلزله «ازمیت» سال 1999 واضح باشد، هشدار زلزله بزرگ معتبر خواهد بود».

در همین حال اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول، چند روز پیش طی درخواستی فوری به ساکنان این شهر نسبت به ساختمان‌های غیرمحکم هشدار داد.

اکرم امام اغلو در توییتی در حساب کاربری خود در شبکه توییتر نوشت: «خطابم به ساکنان استانبول است، اجازه دهید سازه‌های ساختمان‌های خطرناک را بررسی کنیم».

او خاطرنشان کرد، تاکنون تنها 29 هزار مالک از 107 هزار ساختمانی که قبل از سال 1999 ساخته شده‌اند، با بررسی و پویش ساختمان‌ها موافقت کرده‌اند.

اقدامات شهردار استانبول پس از آن صورت می‌گیرد که تعدادی از زلزله‌شناسان تأکید کردند که احتمال دارد در سال‌های آینده (تا سال 2030) یک زلزله بزرگ در شهر استانبول دست‌کم 16 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، رخ دهد.

نهادهای رسمی دولتی ترکیه می‌گویند جمعیت شهر استانبول تا سال 2030 به 20 میلیون نفر می‌رسد.

استانبول در نقطه شمالی یکی از خطوط گسل اصلی زلزله در آن کشور واقع شده است.

در سال 1999، حومه شرقی این شهر در معرض یک زلزله 7.6 ریشتری قرار گرفت و بیش از 17000 کشته برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید