محمد بن سلمان احداث دفتر راهبردی توسعه منطقه مرزهای شمالی سعودی را اعلام کرد

دفتر راهبردی توسعه منطقه مرزهای شمالی، مسئولیت راه‌اندازی اقدامات و پروژه‌های کیفی را که به ایجاد فضای جذاب سرمایه‌گذاری کمک می‌کند، بر عهده دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی از تاسیس دفتر راهبردی توسعه منطقه مرزهای شمالی این کشور با هدف ارتقای سطح توسعه در شهرها و استان‌های منطقه و بالا بردن کیفیت زندگی برای اهالی و بازدیدکنندگان آن خبر داد.

این ارتقای توسعه از طریق سرمایه‌گذاری در مولفه‌های اقتصادی، طبیعی و تاریخی منطقه و تقویت جایگاه مرزی استراتژیک آن به عنوان یکی از دروازه‌های شمالی پادشاهی عربی سعودی، تحقق خواهد یافت.

دفتر راهبردی توسعه منطقه مرزهای شمالی، مسئولیت راه‌اندازی اقدامات و پروژه‌های کیفی را که به ایجاد فضای جذاب سرمایه‌گذاری کمک می‌کند، برعهده دارد.

افزایش سرمایه‌گذاری‌ها نیز توسعه و نهضت اقتصادی عظیم و همچنین تامین فرصت‌های شغلی برای شهروندان زن و مرد را رقم خواهد زد، به گونه‌ای که اهداف توسعه پایدار را ارتقاء بخشد. این دفتر همچنین هماهنگی میان نهادهای دولتی را در راستای حمایت از توسعه شهرها و استان‌های مرزهای شمالی، سازماندهی سازوکارهای توسعه آنها و سنجش عملکرد نهادهای دولتی، بر‌عهده خواهد داشت.

این سنجش و ارزیابی از طریق تجدید نظر در بکارگیری پتانسیل‌ها و منابع طبیعی به گونه‌ای که ابعاد اقتصادی و اجتماعی را در آنها تقویت کند، انجام خواهد شد تا هسته‌‌ اولیه برای ایجاد ستاد توسعه در این منطقه را شکل دهد.

توسعه منطقه مرزی شمالی

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، اعلام ولی‌عهد مبنی بر ایجاد دفتر راهبردی توسعه منطقه مرزی شمالی، در راستای اعلام تاسیس تعدادی از دفاتر راهبردی و ستادهای توسعه در چندین منطقه، پس از موفقیت بزرگ ستادهای توسعه و دفاتر مشابه در مناطق سعودی، تحت نظارت مستقیم ولی‌عهد قرار دارد.

این اقدام ولی‌عهد سعودی، بیانگر عزم راسخ وی در تحقق توسعه پایدار در تمامی مناطق و شهرها و تبدیل آنها به جاذبه‌های اصلی سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و کانونی برای رویدادهای جهانی گردشگری، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی، به گونه‌ای است که همه شهروندان از آن منتفع شده و اقتصادی شکوفا و جامعه‌ای پویا را برای میهنی تشنه موفقیت در راستای اهداف «چشم انداز2030» توسعه سعودی، رقم بزند.

رویکرد این دفتر راهبردی، بر استفاده از پتانسیل‌های استثنایی منطقه و شهرهای آن در کنار سرمایه‌گذاری در مولفه‌های طبیعی، گردشگری و میراث غنی تاریخی آن، متمرکز است تا سهم خود را در اقتصاد ملی افزایش دهد.

همچنین ایجاد یک محیط توسعه متوازن که جاذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی باشد و تنوع منابع درآمد برای شهروندان ایجاد کند نیز در کنار مشارکت این دفتر در گسترش فرصت‌های شغلی برای مردم منطقه، از اهداف تاسیس این دفتر محسوب می‌شود.

دفتر راهبردی توسعه منطقه مرزهای شمالی همچنین در راستای رفع مشکلات یا موانعی که جلوی استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اقتصادی استان‌ها در پروژه‌های کشاورزی، گردشگری، میراث فرهنگی و تفریحی را می‌گیرند، اقدام خواهد کرد.

ویژگی‌های منطقه مرزهای شمالی

منطقه مرزی شمالی، شامل 133 کیلومتر مربع از مساحت کشور سعودی می‌شود و 400 هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. سهم این منطقه از تولید ناخالص ملی، 27 میلیارد ریال است. طبیعت بیابانی و شمار زیاد صحراها و دشت‌هایی چون «وادی عرعر»، «وادی ابا‌القور و الهلالی» و «وادی بدنه» و تپه‌ها و کوهستان‌هایی مانند «قاره معطان» از ویژگی‌های این منطقه است. پوشش گیاهی و مراتع متنوع و فراوان و 15000 کیلومتر ذخایر منابع حفاظت‌شده طبیعی در این منطقه وجود دارند.

این منطقه دربردارنده آثار باستانی زیادی است که قدمت آنها به دوران پیش از اسلام می‌رسد، مانند ستون‌های دیوارهای کاخ دوقره و فرمانداری رفحاء که مکان حضور حجاج بوده است.

وجود مرکز باستانی در لینه و همچنین در لوقه و روستای تاریخی زبالا در این منطقه، به موازات جایگاه استراتژیک آن به عنوان یکی از دروازه‌های شمالی سعودی، از ویژگی‌های منحصر به فرد این منطقه است.

این منطقه همچنین دارای ذخایر عظیم فسفات، معادل 7 درصد ذخایر جهانی فسفات و گاز طبیعی است که یکی از بزرگترین ذخایر جهان محسوب می‌شود. وجود صنایع فسفات در این منطقه و پتانسیل عظیم صنایع تولیدی، از دیگر ویژگی‌های منطقه مرزی شمالی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید