کشته‌شدن 15 نفر در حمله موشکی اسرائیل به دمشق

دیدبان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای گفت منطقه‌ای که هدف قرار گرفت شامل یک موسسه فرهنگی ایرانی و تعدادی مراکز امنیتی رژیم سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع سوری، بامداد یکشنبه 30 بهمن از کشته‌شدن 15 نفر از جمله دو زن در اثر نتیجه بمباران یک محله مسکونی در مرکز دمشق توسط اسرائیل خبر دادند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، ارتش رژیم سوریه ضمن تایید این حمله اسرائیلی گفته است که دست‌کم 5 نفر از جمله یک سرباز در این حمله کشته شدند.

Advertisement

پیشتر اغلب حملات اسرائیل سایت‌های نظامی مستقر در اطراف دمشق را هدف قرار می‌داد و به ندرت حملات مشابهی را در داخل پایتخت سوریه انجام می‌داد.

به گفته دید‌بان حقوق بشر سوریه و برخی رسانه‌های رسمی رژیم اسد، این بمباران‌‌ عمدتاً محله «کفر سوسه» در جنوب غربی دمشق را هدف قرار داده است.

کفر سوسه یکی از معتبرترین محله‌های پایتخت سوریه محسوب می‌شود و دارای شاخه‌های نظامی، اطلاعاتی و امنیتی است.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت که در این حمله 15 نفر از جمله دو زن کشته شدند.

او بدون اینکه منطقه بمباران را به طور دقیق مشخص کند، افزود منطقه‌ای که هدف حملات اسرائیل قرار گرفت «شامل یک موسسه فرهنگی ایرانی» است.

رامی عبدالرحمن گفت این بالاترین آمار از کشته‌شدگان سوری در نتیجه حملات اسرائیل به مرکز دمشق به شمار می‌رود.

رسانه‌های سوریه اعلام کردند که حملات اسرائیل در سحرگاه یکشنبه، مناطقی را در دمشق، پایتخت این کشور هدف قرار دادند.

رسانه‌های همچنین بر پاسخ پدافند هوایی سوریه به حملات اسرائیلی تاکید کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است که هواپیماهای اسرائیلی تعدادی موشک به سمت برخی از مناطق واقع در جنوب غربی دمشق، شلیک کردند.

منابع رسمی دولت سوریه اعلام کردند، تیم‌های فنی و مهندسی برای بررسی خسارات ناشی از بمباران اخیر کار خود را آغاز کردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه فاش کرد که حمله اسرائیل یک مرکز فرهنگی متعلق به رژیم ایران را هدف قرار داد و ساختمان آن را که در منطقه‌ای بین سیده زینب و الدیابیه در حومه دمشق است را به طور کامل تخریب کرد.

به گفته این منابع دیدبان حقوق بشر سوریه حملات منجر به آتش‌سوزی و انفجارهای مهیب در ساختمان‌ها شده است.

اغلب سوری‌ها در شبکه‌های اجتماعی با انتشار خبر حمله اسرائیل، تاکید کردند که صدای انفجار در آسمان پایتخت شنیده شده است.

ضربات مکرر اسرائیل

این دومین هدف گیری اسرائیل در سال جدید 2023 است. در 2 ژانویه، 7 نفر در نتیجه حملات اسرائیل به فرودگاه بین المللی دمشق و اطراف آن کشته شدند.

برخی مناطق سوریه بویژه اماکنی که شبه‌نظامیان وابسته به ایران در آن مستقر هستند، طی سال‌های گذشته همواره در معرض حملات هوایی و موشکی اسرائیل قرار می‌گیرد اغلب این حملات به طور خاص تحرکات گروه‌های وابسته به ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده و خسارات سنگینی بر آنها وارد کرده است.

نیروهای ایرانی و عراقی و گروه‌های طرفدار تهران، از جمله حزب الله لبنان، معمولاً در منطقه وسیعی در حومه شرقی دیرالزور به ویژه بین شهرهای البوکمال و المیادین مستقر هستند.

طی سال‌های گذشته، تل‌آویو صدها حمله هوایی علیه مواضع ارتش رژیم سوریه و شبه‌نظامیان وابسته به ایران و حزب‌الله لبنان در نزدیکی دمشق انجام داده است.

اسرائیل به ندرت اجرای این حملات را تایید می‌کند، اما همواره تکرار کرده است که به مقابله با تلاش‌های ایران برای ایجاد حضور نظامی در سوریه ادامه خواهد داد.

در ماه‌های گذشته، عملیات قاچاق سلاح از سوی ایران به شبه‌نظامیان وابسته به این کشور در خاک سوریه، با دشواری‌ها و موانع زمینی در مرزهای عراق و سوریه و همچنین حملات شدید اسرائیل به فرودگاه‌ها مواجهه شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه تعداد شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه را حدود 15000 نفر تخمین زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size