پایان عملیات جست‌وجو و نجات در ترکیه و آغاز شناسایی اجساد ناشناس

سازمان مدیریت بلایا و حوادث اضطراری ترکیه «آفاد»، آخرین آمار قربانیان این کشور را 40689 نفر اعلام کرد و دیدبان حقوق بشر سوریه نیز از 6396 جان‌باخته در سوریه خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان مدیریت بلایا و حوادث اضطراری ترکیه، «آفاد» از پایان عملیات جست‌وجو و نجات در اکثر مناطق زلزله‌زده این کشور خبر داد.

یونس سزار، رئیس این اداره، یکشنبه 30 بهمن در نشست خبری با رسانه‌ها گفت: «شمار قربانیان زلزله به 40 هزار و 689نفر رسیده است.»

ترکیه هم‌اکنون شاهد اجرای عملیات شناسایی اجساد ناشناس از طریق تست «دی ان ای» است.

سلیمان صویلو، وزیر کشور ترکیه نیز از شهروندان خواست برای نمونه‌برداری خون، مربوط به انجام تست و تسهیل شناسایی صاحبان اجساد ناشناس، به مراکز تعیین‌شده در هر ایالت مراجعه کنند.

وزیر کشور ترکیه یکشنبه اعلام کرد که حدود 82 هزار ساختمان در اثر دو زلزله متوالی در ده ایالت یا به طور کامل فروریخته و یا به‌شدت آسیب دیده‌اند و دوشنبه، روند فهرست‌بندی ساختمان‌های آسیب‌دیده تکمیل خواهد شد.

تخمین خسارات

مقامات ترکیه نیز پس از اتمام روند عملیات امداد و نجات، کار تخمین خسارات این زمین‌لرزه را آغاز کردند. شهرهای زلزله‌زده ترکیه دوباره به حرکت درآمد و کار پاکسازی و ضدعفونی‌کردن خیابان‌های اطراف مناطق و ساختمان‌های آسیب‌دیده آغاز شد.

همزمان، آسیب‌دیدگان این فاجعه همچنان از ایالت‌های زلزله‌زده ترکیه برای یافتن سرپناه و مکانی امن‌تر به دیگر مناطق سرازیر می‌شوند.

شهروندان از سواستفاده شرکت‌ها در حمل و نقل دارایی‌های سالم مانده خود شکایت دارند، زیرا برخی از شرکت‌ها با بهره‌برداری از این شرایط فوق‌العاده، تعرفه حمل و نقل را افزایش دادند.

از سوی دیگر، مراکز امدادی بین‌المللی تلاش‌های خود را برای مهار تبعات یکی از بدترین بلایای منطقه افزایش داده‌اند.

پس‌لرزه 5.2 ریشتری

بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری اروپا، زمین‌لرزه‌ای دیگر به بزرگی 5.2 ریشتر شامگاه شنبه ترکیه را لرزاند.

مرکز این زمین‌لرزه در 54 کیلومتری شمال غرب شهر قهرمان‌مرعش با حدود 376 هزار نفر سکنه قرار داشت و در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد.

بر اساس گزارش «آفاد»، این زمین‌لرزه حدود 10 ثانیه ادامه داشت و اهالی منطقه در همسایگی قهرمان‌مرعش، آدیامان و غازی عنتاب، آن را احساس کردند.

6396 قربانی در سوریه

از سویی به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، شمار قربانیان این کشور از زمان وقوع فاجعه تاکنون به حدود 6396 نفر رسیده است.

بدین‌ترتیب تازه‌ترین آمار قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه به حدود 47000 نفر رسیده و هیچ‌ یک از دو کشور، شمار مفقودشدگان را اعلام نکردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید