ارگ دمشق از آثار تاریخی عصر ایوبیان در جریان حمله هوایی اسرائیل آسیب دید

ایران آسیب‌دیدن مرکز فرهنگی خود در جریان حمله اسرائیل به منطقه کفرسوسه در دمشق و همچنین کشته‌شدن مقامات ایرانی در این حمله را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصاویر منتشرشده از سوی اداره کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه، میزان خسارات وارده به ارگ دمشق در پی حمله هوایی یکشنبه 30 بهمن به چند نقطه این شهر را نشان می‌دهد.

این در حالی است که ایران، واردآمدن خسارت به مرکز فرهنگی خود در جریان حمله اسرائیل به منطقه کفرسوسه در دمشق و همچنین کشته‌شدن مقامات ایرانی در این حمله را تکذیب و گزارش‌های رسانه‌ای در این زمینه را نادرست توصیف کرد.

اداره کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه یکشنبه 30 بهمن اعلام کرد که در نتیجه حمله هوایی اسرائیل، برخی از اماکن ارگ دمشق آسیب دید.

در بیانیه‌ این اداره آمده است که بمباران اسرائیل در سحرگاه امروز، نقاطی را در داخل و اطراف دمشق هدف قرار داد و خسارات زیادی به موسسه فنی هنرهای کاربردی در ارگ دمشق و مرکز فرهنگی در کفرسوسه وارد کرد.

این بیانیه افزود که در پی این حمله هوایی، ضمن واردآمدن خساراتی به دفاتر اداری ارگ دمشق، مؤسسه هنرهای کاربردی و مؤسسه باستان‌شناسی مدیترانه که همگی مؤسسات آموزشی هستند، متحمل زیان‌های هنگفتی شدند و تیم‌های فنی این اداره، در حال ارزیابی این زیان‌ها هستند.

ارگ دمشق که در نزدیکی بازار معروف حمیدیه و مسجد بزرگ اموی واقع‌شده و تندیس صلاح‌الدین ایوبی در مقابل آن قرار دارد، دژ مستحکمی است که در قرون وسطی بنا شده است.

این قلعه یکی از مهمترین آثار معماری نظامی و اسلامی در سوریه در عصر ایوبیان به‌شمار می‌رود و در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

ارگ دمشق در شمال غربی دیوار شهر دمشق، بین باب الفرادیس و باب الجابیه قرار دارد که بخشی از شهر قدیمی دمشق است و با خندقی به عرض حدود 20 متر، احاطه شده است.

محل کنونی قلعه در سال 1076 میلادی توسط آتسیز بن اوق، از فرماندهان جنگی ترکمن بنا نهاده شد. اگرچه ممکن است که این قلعه پیش از این تاریخ ساخته شده باشد، اما هیچ مدرکی دال بر بنای قلعه در این مکان در دوران هلنی و رومی وجود ندارد.

پس از ترور آتسیز بن اوق، برنامه ساخت این قلعه، توسط شاهزاده تتش بن آلپ ارسلان، سلطان دمشق و بنیانگذار سلسله سلاجقه شام، تکمیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید