ادامه انتقاد احزاب اپوزیسیون ترکیه از عملکرد اردوغان در مقابله با پیامد‌های زلزله

اپوزیسیون ترکیه می‌گوید تمرکز قدرت سیاسی در دست اردوغان و عدم واکنش سریع نهادهای امدادگری پس از زلزله‌، این کشور را با مشکل جدی مواجه کرده و ناکارآمدی دولت را آشکار کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت دو هفته از زلزله ویرانگر ترکیه، اتهامات به دولت اردوغان درباره سهل انگاری در مواجهه با بحران زلزله، افزایش یافته است.

احزاب اپوزیسیون با ادامه انتقادها از سیاست دولت اردوغان در مقابله با زلزله، تاکید می‌کنند که ابعاد فاجعه نشان‌دهنده ضعف دولت در برخورد با این فاجعه است.

به گفته ناظران سیاسی در ترکیه، عواقب زلزله ویرانگری که چندین شهر ترکیه را لرزاند برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت و پیامدهای آن نقطه‌ برجسته مبارزات انتخاباتی که ظرف چند ماه آینده برگزار می‌شود، خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، یکی از رهبران اپوزیسیون گفته است که تمرکز قدرت سیاسی در دست اردوغان و عدم واکنش سریع نهادهای امدادگری پس از زلزله‌، ترکیه را با مشکل جدی مواجه کرده و ناکارآمدی دولت را آشکار می‌کند.

با این حال، دولت اردوغان با غیرمناسب توصیف کردن انتقادات احزاب اپوزیسیون خواستار تلاش‌های هماهنگ برای رفع نارضایتی فزاینده شهروندان در نتیجه زلزله شد. دولت اردوغان ضمن اعتراف به ضعف عملکرد خود در برابر این حادثه گفته است برای کشف دلایل کاستی‌ها، تحقیقاتی انجام خواهد شد.

زمین لرزه‌ای ترکیه که منجر به فروریختن هزاران ساختمان و کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن میلیون‌ها شهروند ترک شد، می‌تواند نقش مهمی در رقابت میان اردوغان و احزاب مخالف او در انتخابات ایفا کند. فضایی مملو از تنش‌های سیاسی و اقتصادی، انتخابات سختی را برای هر دو طرف پیش‌بینی می‌کند، به‌ویژه اگر مخالفان موفق شوند نامزدی مشترک برای رقابت با اردوغان ارائه کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی «خبر ترک» منابعی در حزب «عدالت و توسعه» و حزب «وحدت ملی» گزارش دادند که مقامات ترکیه انتخابات ریاست جمهوری را به دلیل زلزله به تعویق نمی‌اندازند و از برگزاری آن در 14 می حمایت می‌کنند.

به گفته این منابع، در دیدار هفته جاری بین اردوغان و رئیس حزب وحدت ملی، هر دو بر عدم تعویق انتخابات تاکید کردند.

اردوغان در 22 ژانویه تایید کرد که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در 14 می برگزار می‌شود. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در ابتدا قرار بود 18 ژوئن برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید