شمار جان‌باختگان زلزله مهیب ترکیه و سوریه از مرز 46 هزار نفر فراتر رفت

یک خانواده سوری بعد از 13 روز زنده از زیر آوار بیرون کشیده شدند اما کودک 12 ساله آنها متعاقبا درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت 13 روز از فاجعه زلزله ویرانگر ترکیه و سوریه، شمار قربانیان در حال افزایش است و همچنان تعداد جان‌باختگان بیشتری در هر دو کشور ثبت می‌شود.

یونس سزار، رئیس سازمان مدیریت بلایا و وضعیت‌های فوق‌العاده ترکیه «آفاد»، شنبه 29 بهمن در نشستی خبری که به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شد، اعلام کرد شمار قربانیان زلزله مهیب این کشور به 40 هزار و 642 نفر افزایش یافته است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، تعداد قربانیان در سوریه از زمان وقوع این فاجعه تاکنون، به حدود 5800 نفر در مناطق تحت کنترل رژیم و اپوزیسیون این کشور رسیده است.

این در حالی است که این دو کشور، شمار مفقودشدگان خود را اعلام نکرده‌اند.

مراکز بین‌المللی کمک‌رسانی، تلاش‌های خود را برای کمک به میلیون‌ها بی‌خانمان که بسیاری از آنها در چادرها، مساجد، مدارس اسکان داده شده یا در خودروهای شخصی خود می‌خوابند، افزایش داده‌اند.

فراخوان‌های سازمان ملل

سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه، دو روز پس از اعلام فراخوان جمع‌آوری 400 میلیون دلار برای مردم سوریه، از جهانیان درخواست کرد که بیش از یک میلیارد دلار برای حمایت از عملیات امدادی در ترکیه جمع‌آوری شود.

به گزارش تیم‌های «خبرگزاری فرانسه»، احتمال نجات افراد در اطراف کانون زمین‌لرزه در شمال، در مناطق کوهستانی مانند «کهرمان مرعش» و حتی مناطق یخبندان در البستان و آدیامان که دما در شب تا منفی 15 درجه سانتیگراد پایین می‌آید، کاهش یافته است.

با توجه به 264 هزار آپارتمان ویران شده در اثر زلزله و شمار زیاد مفقودشدگان، پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آینده تعداد قربانیان به شکل قابل توجهی، افزایش یابد.

نجات خانواری سوری بعد از 13 روز

به گزارش خبرنگار «العربیه» بعد از گذشت 296 ساعت ( 13 روز ) پس از زلزله ویرانگری که سحرگاه ششم فوریه، جنوب ترکیه و شمال سوریه را زیر و رو کرد، تیم‌های امداد و نجات ترکیه شنبه، یک خانواده سوری 3 نفره شامل کودکی 12 ساله را زنده از زیر آوار ساختمانی در مرکز شهر انطاکیه در استان هاتای در جنوب ترکیه بیرون کشیدند.

خبرنگار «العربیه»در ادامه افزود که این کودک پس از تلاش‌های کادر پزشکی، جان خود را از دست داد، در حالی که سمیر محمد عکار و همسرش رغده برای درمان به بیمارستانی در ادنا منتقل شدند.

نجات معجزه‌آسای زیرآوار ماندگان

عملیات نجات بی‌شباهت به معجزه نیست، به‌خصوص که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که زنده‌ماندن افراد پس از گذشت بیش از 5 یا 6 روز از زلزله، حادثه‌ای غیرعادی است.

به گزارش «رویترز»، یکی از اعضای تیم‌های نجات پزشکی ترکیه، پیشتر تاکید کرد که افراد گرفتار شده زیر آوار معمولا تا پنج روز زنده می‌مانند، اما به باور او «زنده‌ماندن بیش از پنج روز، در حکم یک معجزه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید