نخست‌وزیر یمن: عملکرد حوثی‌ها تمامی تفاهم‌ها را از میان برد

معین عبدالملک به «العربیه»: شبه‌نظامیان حوثی در راستای ایجاد بحران دائمی در یمن و گسترش افکار فرقه‌‌گرایانه فعالیت داشته و کشور را به کانون تهدید علیه خطوط دریانوردی تبدیل کرده‌‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معین عبدالملک، نخست وزیر یمن، اعلام کرد که عملکرد شبه‌نظامیان حوثی، باعث از میان‌رفتن تمامی تفاهم‌ها شده و اصل حسن‌ نیت را تضعیف کرده است.

نخست‌وزیر یمن، جمعه 28 بهمن در گفت‌وگو با «العربیه» اظهار داشت: حوثی‌ها از بازگشائی جاده‌های استان تعز سرباززده و رویکرد کارشکنانه‌ای را درپیش‌ گرفته‌اند.

عبدالملک افزود که شبه‌نظامیان حوثی با اقدام به حملات تروریستی به روندهای حل و فصل منازعه یمن پاسخ دادند.

او در ادامه این مصاحبه افزود: «شبه‌نظامیان حوثی در راستای ایجاد بحران دائمی در یمن و گسترش افکار فرقه‌ای فعالیت داشته و کشور را به کانون تهدید علیه خطوط دریانوردی، تبدیل کرده‌اند.»

معین عبدالملک همچنین تاکید کرد که دولت یمن به تماس با خارج برای گنجاندن حوثی‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی، ادامه می‌دهد.

از زمان انعقاد توافق تحت سرپرستی سازمان ملل در اواخر سال 2018، شبه‌نظامیان حوثی کوشیدند تا علاوه بر استفاده مستمر از مناطق الحدیده برای پرتاب پهپاد به سوی خاک سعودی، عملیات تروریستی در دریای سرخ را به موازات نقض مکرر آتش‌بس ذکر شده در توافقنامه، انجام دهند.

از پایان آخرین آتش‌بس در دوم اکتبر 2022، تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس برای سومین‌بار، به دلیل کارشکنی‌های حوثی‌ها و اقداماتشان در جهت تحمیل شروط خود، به بن‌بست رسیده است.

سازمان ملل متحد در دوم اوت اعلام کرد که طرف‌های یمنی توافق کردند، آتش‌بس به مدت دو ماه دیگر (از دوم اوت تا دوم اکتبر) بر اساس مفاد توافق قبلی، تمدید شود اما حوثی‌ها به آن پایبند نشده و از پذیرفتن مفاد آتش‌بس و همچنین بازگشایی جاده‌های ارتباطی به‌ویژه در استان تعز امتناع ورزیدند و پس از آن نیز علیه برخی از زیرساخت‌های انرژی در جنوب شرق یمن دست به حمله زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید