ولی‌عهد سعودی پروژه مدرن‌ترین «داون‌تاون» جهان را در ریاض راه‌اندازی کرد

شرکتی مخصوص مسئولیت انجام این پروژه بزرگ که بر مساحتی به وسعت بیش از 19 کیلومتر مربع است را به عهده می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و رئیس شورای وزیران، پنج‌شنبه 27 بهمن از راه‌اندازی طرحی جدید برای احداث بزرگترین «داون‌تاون» (مرکز شهر) مدرن جهان در ریاض خبر داد. پروژه جدید در راستای اهداف چشم انداز 2030 سعودی انجام می‌گیرد.

طرح پروژه جدید بر اساس آخرین استانداردها و ارتقای سطح کیفیت زندگی از جمله فضاهای سبز، ارائه مسیرهای پیاده روی، رعایت اصول بهداشتی، ورزشی و فعالیت‌های اجتماعی خواهد بود. این پروژه همچنین شامل یک موزه نوآورانه، یک دانشگاه متخصص در فناوری و طراحی، یک سالن تئاتر چند منظوره یکپارچه و بیش از 80 منطقه برای اجرای برنامه‌های زنده و سرگرمی است.

مرکز شهر جدید در تقاطع جاده ملک سلمان و ملک خالد در شمال غربی شهر ریاض و در زمینی به مساحت بیش از 19 کیلومتر مربع با زیربنای بیش از 25 میلیون متر مربع بنا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری سعودی، این «داون‌تاون»، ظرفیت اسکان صدها هزار نفر از ساکنان ریاض، 104 هزار واحد مسکون، 9 هزار واحد پذیرایی و فضاهای تجاری به وسعت بیش از 980 هزار متر مربع، را خواهد داشت. علاوه بر این مرکز شهر جدید دارای 1.4 میلیون‌متر مربع فضای اداری، حدود 620 هزار متر مربع برای امکانات تفریحی و حدود 1.8 میلیون متر مربع برای امکانات اجتماعی است.

پروژه جدید علاوه بر حمل و نقل داخلی، تجربه منحصر به فردی را برای زندگی، کار و سرگرمی ارائه می‌دهد.

فاصله این مرکز تا فرودگاه بین المللی ریاض، حدود 20 دقیقه با خودرو است.

شرکت توسعه این مرکز شهر جدید، نمادی «مکعب» شکل در نظر گرفته تا به نمادی جهانی برای شهر ریاض تبدیل شود.

این نماد مکعب شکل شامل آخرین فناوری‌های نوآورانه و ویژگی‌های منحصر به فرد است و به یکی از بزرگترین بناهای دیدنی جهان با ارتفاع 400 متر، عرض 400 متر و طول 400 متر است. این طرح مهندسی متمایز مکعب شکل در فراهم کردن فضای لازم برای جا دادن جزئیات و فناوری‌های پروژه کمک می کند.

راه اندازی پروژه «داون تاون» یا مرکز شهر جدید در راستای استراتژی «صندوق سرمایه گذاری عمومی» که با هدف بکارگیری پتانسیل موجود در بخش‌های امیدوارکننده، توانمندسازی بخش خصوصی محلی، کمک به توسعه پروژه‌های املاک و مستغلات و پروژه های زیرساختی محلی، انجام می‌گیرد .

این پروژه در تنوع‌بخشی به منابع درآمدی اقتصاد محلی و هچنین حمایت از تولید داخلی غیرنفتی تا سقف 180 میلیارد ریال و ایجاد 334 هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم کمک می‌کند. پیش بینی می‌شود که پروژه «داون‌تاون» جدید تا سال 2030 تکمیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size