ائتلاف بین‌المللی از واکنش قاطع نسبت به حمله به نیروهایش در سوریه خبر داد

بیانیه ائتلاف پس از آن صادر شد که فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که یک پهپاد ساخت ایران را در شمال سوریه سرنگون کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، بامداد چهار‌شنبه، یک پهپاد ساخت ایران که بر فراز یکی از پایگاه‌هایشان در شمال سوریه در حال پرواز بود را سرنگون کردند.

ژنرال ماتیو مک فارلند، فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه، شامگاه چهارشنبه 26 بهمن با تاکید بر اینکه نیروهایش حق دفاع از خود را محفوظ می‌دارند، گفت، «ما در انجام اقدامات مناسب برای حفاظت از نیروهایمان تردید نخواهیم کرد».

بیانیه ائتلاف پس از آن صادر شد که فرماندهی مرکزی آمریکا، بامداد چهارشنبه اعلام کرد که یک پهپاد ساخت ایران را در شمال سوریه سرنگون کرده است.

مک فارلند گفت که انجام چنین فعالیت‌هایی علیه ائتلاف بین المللی در سوریه با هدف تضعیف ماموریت نیروهای ما برای شکست داعش صورت می‌گیرد.

فرماندهی مرکزی آمریکا سحرگاه چهارشنبه اعلام کرد، که نیروهایش در شمال سوریه توانستند یک پهپاد ساخت ایران که برای انجام عملیات شناسایی از یک پایگاه گشت‌زنی نیروهای ائتلاف در شمال شرق سوریه به پرواز درآمده بود را سرنگون کنند.

از سوی دیگر رسانه‌های ایرانی در واکنش به بیانیه نیروهای آمریکایی‌ به نقل از یک مشاور نظامی ایرانی در سوریه نوشتند که پهپاد ایرانی سرنگون شده یک پهپاد کوچک است که با هدف آزمایش سامانه‌های پدافندی دشمن بکار گرفته شد و با موفقیت به اهداف تعیین شده دست یافته است.

پهپاد ایرانی به وسیله پدافند هوایی نیروهای آمریکایی سرنگون شد.

تاکنون هیچ طرفی به طور رسمی مسئولیت پرتاب این پهپاد را برعهده نگرفته است.

پایگاه‌های آمریکایی مستقر در سوریه که رهبری ائتلاف بین المللی علیه داعش را به عهده دارند، اغلب از سوی هسته‌های باقی مانده داعش یا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در معرض حملات موشکی، پهپادی یا خمپاره‌ای قرار می‌گیرند.

حدود 900 سرباز آمریکایی در شمال، جنوب و شرق سوریه حضور دارند. این نیروها در سال 2019 با کمک نیروهای سوریه دموکراتیک که اغلب آنها کرد سوریه‌ هستند، داعش را شکست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید