شمار کشته‌شدگان زلزله مهیب ترکیه و سوریه به 41 هزار نفر رسید

اردوغان: قدرت ویرانگر این زلزله مهیب، معادل چندین بمب هسته‌ای بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عملیات نجات در نهمین روز پس از زمین‌لرزه مهیب در ترکیه و بخش‌هایی از سوریه، به‌رغم رنگ‌باختن امیدها برای نجات یافتن افراد زنده از زیر آوار در یکی از بدترین بلایای طبیعی در طول تاریخ معاصر، همچنان ادامه دارد.

این زمین‌لرزه به بزرگی 7.8 ریشتر و هزاران پس‌لرزه شدید، تاکنون زیان‌های جانی و مادی گسترده‌ و هنگفتی را در هر دو کشور ترکیه و سوریه برجای گذاشته است.

جدیدترین آمار جان‌باختگان این فاجعه، حاکی از 41 هزار نفر قربانی است و عملیات نجات و جست‌وجو برای یافتن افراد زنده در زیر آوار هزاران ساختمان ویران‌شده به رغم کم‌رنگ‌شدن امیدها، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» تیم‌های امداد و نجات در شهرستان انطاکیا در استان هاتای در جنوب ترکیه در نهمین روز به‌طور معجزه‌آسایی یک زوج تبعه خارجی را پس از 209 ساعت ماندن زیر آوار زلزله نجات دادند.

همچنین یک مرد سالمند 65 ساله سوری پس از 9 روز گرفتار ماندن زیر آوار ویرانی‌های به‌جای مانده از زلزله، توسط تیم‌های امداد و نجات در شهر هاتای ترکیه خارج شده و از مرگ نجات یافت.

سازمان دفاع غیرنظامی سوریه موسوم به «کلاه سفیدها» و منابع پزشکی این کشور اعلام کردند که شمار کشته‌ها در این کشور دست‌کم 3700 نفر است و مصدومان حدود 14750 نفر تخمین زده می‌شود.

زلزله فاجعه‌بار در تاریخ 100 سال گذشته ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، سه‌شنبه 25 بهمن در پیامی تصویری به اجلاس جهانی دولت‌ها در امارات، تاکید کرد که این زلزله، فاجعه‌آمیزترین حادثه در 100 سال گذشته از تاریخ ترکیه به شمار می‌آید.

رئیس جمهوری ترکیه، در ادامه پیام خود ضمن تشکر از کشورهای دوست برای پیشگامی در امر کمک‌رسانی به کشورش، اعلام کرد که شمار قربانیان زلزله در ترکیه بالغ بر 35418 نفر است و 81 هزار مصدوم از این زلزله جان به‌دربرده که بخش بزرگی از آنها بعد از درمان، از بیمارستان‌ها مرخص شدند.

ساخت 30 هزار واحد مسکونی

اردوغان سه‌شنبه همچنین در پی نشست 5 ساعته کابینه در مقر اداره بلایا و حوادث اضطراری ترکیه «آفاد» تاکید کرد که قدرت ویرانگر این زلزله مهیب، معادل چندین بمب هسته‌ای بود.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: «ما در صدد ساخت 30 هزار واحد مسکونی در مرحله نخست هستیم و این پروژه در ماه مارس، آغاز خواهد شد.

هم‌اکنون نیز عملیات جست‌وجو و نجات برای یافتن آخرین فرد زنده ادامه خواهد داشت.»

هزاران قربانی

از سویی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه اعلام کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه موافقت کرده است که دو گذرگاه مرزی دیگر میان ترکیه و شمال غرب سوریه را به مدت سه‌ماه باز کند تا کمک‌های بشردوستانه برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه ارسال شود.

گوترش در بیانیه‌ای گفت: «من از تصمیم امروز بشار اسد برای بازکردن گذرگاه باب‌السلام و الراعی بین ترکیه و شمال غرب سوریه برای یک دوره اولیه سه‌ماهه، استقبال می‌کنم.»

ایالات متحده آمریکا نیز بازگشایی این دو گذرگاه مرزی اضافی را یک رویداد مثبت برای سوریه ارزیابی کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «اگر رژیم اسد در این مورد جدیت دارد و اگر بخواهد حرف‌ها را به عمل تبدیل کند، این برای مردم سوریه مطلوب خواهد بود.»

26 میلیون آسیب دیده از زلزله

از سوئی مارتین گریفیس، هماهنگ کننده فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه سازمان ملل، دوشنبه در جریان سفر به سوریه اعلام کرد که مرحله نجات «به پایان خود نزدیک‌شده» و تامین سرپناه، غذا، آموزش و مراقبت‌های روانی اجتماعی برای آسیب‌دیدگان جنبه فوری و اضطراری یافته است.

گریفیس در ادامه تاکید کرد که سازمان ملل در راستای انتقال کمک‌ها از مناطق تحت کنترل رژیم به مناطق زیر کنترل اپوزیسیون در شمال غرب سوریه که کمک‌‌رسانی به آن به ندرت در جریان درگیری‌ها امکان‌پذیر بوده، خواهد کوشید.

سازمان جهانی بهداشت هم شنبه اعلام کرد تعداد افراد آسیب دیده از زلزله این هفته ترکیه و سوریه به حدود 26 میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد برای جمع آوری 42.8 میلیون دلار به هدف کمک به رفع نیازهای فوری تامین غذا و بهداشت برای مناطق آسیب دیده از زلزله، فراخوان داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید