گزارش سازمان ملل: رهبری القاعده به «سیف‌ العدل» که در ایران اقامت دارد منتقل شده است

سیف العدل مسئول تامین امنیت اسامه بن لادن بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد، در گزارش جدید خود آورده است، بر اساس اطلاعاتی که از اغلب کشورهای عضو این سازمان به دست آمده، رهبری القاعده پس از کشته‌شدن بن لادن و ایمن الظواهری به سیف العدل رسیده است.

سيف العدل و بن لادن
سيف العدل و بن لادن

سیف العدل یکی از چهره‌های برجسته القاعده و از موسسان این شبکه تروریستی است که مسئول تامین امنیت اسامه بن لادن بود و برخی از هواپیماربایانی که حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 را انجام دادند، آموزش می‌داد.

کمیته‌ای متشکل از کارشناسان سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت که دوشنبه 24 بهمن منتشر شد، اعلام کرد که شبکه تروریستی القاعده جانشینی سیف العدل به جای ایمن الظواهری را که در حمله پهپاد آمریکایی ماه اگوست سال گذشته در کابل کشته شد را اعلام نکرده است. اما در جریان مذاکراتی که در ماه نوامبر و ژانویه، با اکثر کشورهای عضو سازمان ملل انجام شد، اطلاعاتی به دست آورده که نشان می‌دهد سیف العادل رهبر واقعی و بلامنازع این گروه شده است.

الظواهرى وسيف العدل

این کمیته افزود که ارزیابی‌ها درباره رهبری القاعده توسط سیف العدل متفاوت است چرا که این سازمان رهبری او را هنوز اعلام نکرده است.

کمیته کارشناسان سازمان ملل گفته است که برخی کشورهای عضو سازمان ملل بر این باورند که حضور الظواهری در کابل باعث شرمساری حاکمان طالبان که به دنبال مشروعیت بین المللی هستند، می‌شود به همین دلیل القاعده ترجیح داد تا به مرگ او اعتراف کند.

با این حال، اکثر کشورها یکی از عوامل اصلی عدم اعلام جانشینی سیف العدل برای الظواهری را حضور وی در ایران می‌دانند که معضلات بزرگ مذهبی، فرقه‌ای و عملیاتی را برای القاعده ایجاد می‌کند.

کمیته کارشناسان سازمان ملل گفته است که تنها یک کشور ادعاهای مربوط به حضور رهبر القاعده یا شاخه‌ای از القاعده در ایران را رد کرده است.

در گزارش تاکید شده است که محل اختفای سیف العدل سوالاتی درباره جاه طلبی‌های القاعده و تلاش این شبکه تروریستی برای رهبری یک جنبش جهانی همزمان با چالش‌های که داعش با آن روبرو است را مطرح می‌کند.

این کمیته گزارش داد که سیف العدل، (متولد مصر) با نام واقعی خود، محمد صلاح الدین عبدالحلیم زیدان، از ژانویه 2001 در لیست سیاه سازمان ملل قرار دارد.

سازمان ملل گفت که او پس از کشته‌شدن محمد عاطف، دستیار ارشد بن لادن، در حمله آمریکا در نوامبر 2001، سمت فرمانده نظامی القاعده را بر عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید