موافقت رژیم اسد با بازگشایی دو گذرگاه دیگر برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان

استقبال سازمان ملل، آمریکا و آلمان از موافقت دولت اسد با گشودن دو گذرگاه مرزی برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان در مناطق شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نه روز پس از زلزله ویرانگر در جنوب ترکیه و شمال سوریه که تاکنون به مرگ بیش از 37 هزار نفر منجر شد، دولت سوریه شامگاه دوشنبه 24 بهمن با گشودن دو گذرگاه مرزی دیگر برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به آسیب‌دیدگان این کشور در مناطق مخالفان موافقت کرد.

استقبال سازمان ملل از موافقت دولت سوریه

موافقت دولت سوریه با گشودن دو گذرگاه مرزی باب السلامه و الراعی بین ترکیه و شمال غرب سوریه برای ورود کمک‌های بشردوستانه با استقبال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد مواجه شد.

به گزارش تلویزیون «العربیه»، مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری، موافقت دولت سوریه را با گشودن دو گذرگاه دیگر در مرز‌های سوریه برای ورود کمک‌های سازمان ملل، به اطلاع شورای امنیت رساند.

گوترش، شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای گفت که از تصمیم دمشق برای باز کردن گذرگاه باب السلام و الراعی بین ترکیه و شمال غرب سوریه برای یک دوره 3 ماهه استقبال می‌کند.

سازمان ملل تاکنون تنها یک گذرگاه «ام الجلود» برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه در اختیار داشت.

پیش از این، ارسال کمک‌های بشردوستانه به قربانیان زمین‌لرزه در شمال غرب سوریه با چالش‌های فراوانی روبرو شده بود به ویژه که اغلب این مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح سوری است.

گروه‌های امداد بین‌المللی، دولت سوریه را به سوءمدیریت و مانع تراشی در روند کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان متهم می‌کنند اما رژیم اسد تحریم‌های بین‌المللی را دلیل اصلی کمبودها و ناتوانی دولت در رساندن کمک‌های فوری به مناطق زلزله‌زده می‌داند.

در همین حال، واشینگتن و برلین اعلام کردند که منتظر اجرای عملی تصمیم رژیم سوریه برای گشایش دو گذرگاه برای عبور کمک‌های بشردوستانه هستند. این در حالی است که دولت سوریه پیش از این اعلام کرده بود که در اجرای وعده‌های خود به سازمان ملل «جدی» است.

آمریکا بازگشایی این دو گذرگاه را امری مثبت دانست. برلین نیز با استقبال از تصمیم دولت سوریه این خبر را مثبت تلقی کرده است.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که تصمیم رژیم سوریه برای باز کردن دو گذرگاه کمک‌رسانی جدید گام مهمی است.

نیکلاس دی ریویر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد نیز گفت که اگر توافق دولت سوریه برای گشودن گذرگاه‌ها به طور شفاف و پایدار بدون هیچ مانعی اجرا نشود، شورای امنیت باید تصویب قطعنامه‌ای را بررسی کند تا اجازه دسترسی مردم سوریه به کمک‌ها فراهم شود.

از سوی دیگر رئیس «کلاه سفیدها» که عملیات امداد و نجات در مناطق تحت کنترل مخالفان سوری را انجام می‌دهند، بامداد امروز سه‌شنبه از قطعنامه سازمان ملل متحد که به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اختیار می‌دهد تا از طریق گذرگاه‌های مرزی سوریه با ترکیه کمک‌رسانی را انجام دهد، انتقاد کرد و گفت که این قطعنامه به رژیم اسد نوعی «مشروعیت» و «دستاوردهای سیاسی رایگان» می‎‌‌دهد.

بحران بزرگ در توزیع کمک‌ها در سوریه

این تحولات همزمان پس از بحران بزرگی که درباره مکانیسم توزیع کمک‌های سازمان ملل به زلزله‌زدگان در مناطق تحت کنترل رژیم و مخالفان سوری ایجاد شده بود، صورت ‌می‎‌گیرد. این بحران ناشی از اختلافات شدید رژیم اسد و مخالفان او در مناطق شمال سوریه است. اما با همه کارشکنی‌ها از سوی دو طرف سوری، روز دوشنبه کاروان کمک‌های اولیه از گذرگاه ام جلود واقع در مناطق «خودگردان» تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) وارد مناطق مخالفان در شمال غربی سوریه شد.

این امر پس از آن صورت گرفت که کامیون‌های کمک‌رسانی به مدت 5 روز مقابل گذرگاه صف کشیده بودند، این در حالی که رژیم سوریه از ورود کاروان‌ها به مناطق شمال سوریه بدون اعطای تضمین و شروط مورد نظر خود ممانعت می‌کرد.

کامیون‌های امدادرسانی سازمان ملل در گذرگاه ام الجلود
کامیون‌های امدادرسانی سازمان ملل در گذرگاه ام الجلود

دید‌بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه گزارش داد که رژیم اسد می‌خواهد که کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل از طریق هلال احمر سوریه که تحت کنترل دولت سوریه است، به مناطق آسیب دیده توزیع شود اما هلال احمر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه اعلام کردند، به دلیل نگرانی از سرقت یا توزیع ناعادلانه آن بین افراد غیر مستحق از تحویل کمک‌ها به گروه مسلح یا ارتش دولت سوریه یا شبه‌نظامیان دیگر خودداری می‌کند.

رژیم اسد شرط گذاشته بود که در ازای ورود 30 کامیون از کمک‌های بشردوستانه به داخل مناطق سوریه، 70 تانکر سوخت نفت دریافت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید