مخالفت شدید اروپایی‌ها و آمریکا با توسعه شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری

دبیرکل شورای همکاری خلیج‌، قانونی ‌‌اعلام کردن چندین مورد شهرک‌سازی از سوی مقامات اسرائیلی و ساخت واحدهای شهرک‌‌نشینی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و آمریکا اعلام کردند که از موضع دولت اسرائیل در ارتباط با قانونی اعلام‌کردن شهرک‌سازی، به‌شدت ناخشنودند.

وزرای خارجه این کشورها، سه‌شنبه 25 بهمن در بیانیه مشترکی ار آلمان اعلام کردند: «ما به‌شدت با هرگونه اقدام یک‌جانبه‌ای که صرفا تشدید تنش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به دنبال‌داشته و تلاش‌ها در راستای پیاده‌شدن راه حل «دو کشوری» از طریق مذاکره را تضعیف کند، مخالفیم.»

در این بیانیه مشترک آمده است: «ما به حمایت از صلح فراگیر، عادلانه و پایدار در خاورمیانه که باید از طریق مذاکرات مستقیم میان طرفین به‌دست آید، ادامه می‌دهیم.»

واکنش شورای همکاری خلیج

جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج‌ نیز سه‌شنبه، قانونی‌‌اعلام کردن چندین مورد شهرک‌سازی توسط مقامات اسرائیلی و ساخت واحدهای شهرک‌‌نشینی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد.

این شورا در بیانیه‌ای اعلام کرد که البدیوی از جامعه بین‌المللی خواسته است تا مقامات اسرائیلی را برای لغو این تصمیم‌ها که «نقض آشکار» منشور سازمان ملل، قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های ذی‌ربط سازمان ملل است، زیر فشار قرار دهند.

البدیوی همچنین تصمیمات اسرائیل را «تجاوز آشکار» به حقوق مردم فلسطین توصیف و خاطرنشان کرد که این تصمیمات، «مانعی بزرگ» برابر احیای صلح در خاورمیانه است.

قانونی دانستن ده‌ها شهرک

از سویی وزیر دارایی اسرائیل، سه‌شنبه ضمن ابراز مخالفت با انتقاد آمریکا از ساخت شهرک‌های جدید در کرانه باختری، متعهد شد ده‌ها کانون شهرک‌نشینی بدون مجوز در سرزمین‌های اشغالی را تحت پوشش قانونی قرار دهد.

اظهارات بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرئیل، کمتر از یک روز پس از ابراز مخالفت شدید واشینگتن با طرح‌های اسرائیل برای شهرک‌سازی در کرانه باختری و تامین پوشش قانونی عطف به ماسبق برای 9 مجتمع شهرک‌سازی اعلام شد.

دولت نتانیاهو یکشنبه به اتفاق آرا، تامین پوشش قانونی برای 9 کانون شهرک‌نشینی را تصویب و اعلام کرد که به زودی با روند ساخت و ساز بیشتر در شهرک‌های موجود، موافقت خواهد کرد. به گفته اسموتریچ، قرار است ساخت حدود 10 هزار واحد مسکونی جدید، تصویب شود.

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

ابراز ناخشنودی شدید بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که از این تصمیم اسرائیل «عمیقاً ناخشنود» است، او اما به اقدام آتی آمریکا علیه این سیاست تل‌آویو، اشاره‌ای نکرد.

اسموتریچ در واکنش به انتقاد شدید بلینکن، گفت که دولت اسرائیل «موضع ما را برای آمریکایی‌ها روشن کرده و وجود تفاوت‌ها حتی میان دوستان، امری خوش‌خیم است.»

برنامه شهرک‌سازی اسرائیل از سوی اردن، مصر، سعودی، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از متحدان اروپایی اسرائیل محکوم شده و آنکن هویتولت، وزیر امور خارجه نروژ نیز سه‌شنبه این طرح‌های تل‌آویو را محکوم و تاکید کرد که این اقدامات با قوانین بین‌المللی منافات دارد و باید متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید