شمار کشته‌شدگان زلزله ترکیه و سوریه به 35 هزار تن رسید

زلزله‌ای با قدرت 4.8 ریشتر شهر قهرمان‌مرعش را لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفت روز پس از فاجعه زلزله‌ای که جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند، زمین‌لرزه جدیدی به قدرت 4.8 درجه در مقیاس ریشتر اواخر شامگاه یکشنبه 23 بهمن شهر قهرمان‌مرعش ترکیه را به لرزه درآورد.

بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری اروپایی مدیترانه‌ای، این زمین‌لرزه در عمق 2 کیلومتری و در عرض جغرافیایی (38.07 شمالی) و طول جغرافیایی (36.63 شرقی) رخ داده است.

شامگاه یکشنبه دقیقا یک هفته پس از زلزله 7.7 ریشتری دوشنبه گذشته در جنوب ترکیه و شمال سوریه رخ می‌دهد که خسارت‌های جانی و مالی زیادی را در دو کشور بر جای گذاشت.

35هزار قربانی در دو کشور

ریاست مدیریت «حوادث غیر مترقبه ترکیه» امروز اعلام کرد که تعداد قربانیان فاجعه زمین‌لرزه در جنوب این کشور که هفته گذشته به وقوع پیوست، تاکنون به 35 نفر هزار افزایش یافته است.

این مرکز در بیانیه خود افزود که هزاران منطقه زلزله‌زده و شهرهای دیگر ترکیه تخلیه شده‌اند.

در بیانیه آمده است، 2412 پس‌لرزه در جنوب ترکیه پس از دو زمین لرزه شدید رخ داده است.

به گفته این مرکز، کانون پس‌لرزه‌ها منطقه قهرمان مرعش بوده است.

با وجود این مشکلات مقامات ترکیه اعلام کردند که هنوز امید خود را برای یافتن افراد زنده دیگری از زیر آوار از دست نداده‌اند.

عملیات امداد و نجات

فواد آکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه، شامگاه یکشنبه با اشاره به تخلیه 400 هزار نفر از مناطق آسیب دیده از طریق هوایی، تأکید کرد که مقامات این کشور بدون شواهد قطعی مبنی بر اینکه هیچ کسی زیر آوار باقی نمانده است، عملیات امداد و نجات از مناطق آسیب دیده را پایان نمی‌دهد.

به گزارش تلویزیون «تی‌آرتی» نزدیک به 34 هزار نفر از تیم‌های امدادی با وجود شرایط سخت به جستجو برای یافتن افراد گرفتار در مناطق آسیب دیده ادامه می‌دهند.

معاون رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که فرودگاه آنتاکیا در استان هاتای در جنوب ترکیه پس از ترمیم آسیب‌های وارد شده به آن اکنون در دسترس شهروندان قرار گرفته است و مراکز تخلیه به شدت در حال تلاش برای اسکان بازماندگان از مناطق آسیب‌دیده هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید