سعودی فضانورد زن به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌کند

مدیر عامل سازمان فضایی سعودی گفت، سفر فضایی یک رویداد تاریخی خواهد بود چرا که سعودی را به یکی از معدود کشورهای جهان تبدیل می‌کند که همزمان دو فضانورد از یک کشور را به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در راستای تلاش‌های سعودی برای ایجاد توانمندی‌های ملی در زمینه علوم فضایی و بهرمندی از امکانات علمی و فرصت‌های امیدوارکننده این بخش و صنایع آن در سطح جهانی، سازمان فضایی این کشور اعلام کرد، اولین فضانوردان زن و مرد را در نيمه اول سال 2023 به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌کند.

به گزارش خبرگزاری سعودی «واس»، یکشنبه، 23 بهمن، رایانا برناوی و علی القرنی دو فضانورد سعودی، در سه ماهه دوم سال 2023 برای پیوستن به تیم ماموریت فضایی AX-2 به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ایالات متحده آمریکا اعزام می‌شوند.

برنامه این سفر فضایی-علمی از ایستگاه فضایی ایالات متحده آغاز می‌شود و برنامه شامل آموزش دو فضانورد دیگر سعودی به نام‌های علی الغامدی و مریم فردوس در زمینه کلیه الزامات مأموریت فضایی می‌شود.

در رابطه با این ماموریت فضایی، مهندس عبدالله بن عامر السواحه، رئیس هیئت مدیره کمیسیون فضایی پادشاهی عربی سعودی، گفت، با توجه به حمایت نامحدود رهبری سعودی از برنامه فضانوردی برای فعال کردن نوآوری علمی در سطح علوم فضایی و افزایش توانایی این کشور در انجام تحقیقات به شیوه‌ای جامع، مستقل، که تاثیری مثبت بر صنعت این کشور در آینده خواهد داشت، سعودی با هدف تقویت و ارتقای موقعیت خود در سطح رقابت‌های جهانی مربوط به اکتشافات فضایی و علوم تخصصی، در برنامه فضانوردی سرمایه‌گذاری کرده و بر اعزام فضانورادان مستقل خود در این زمینه متکی است.

در همین رابطه دکتر محمد بن سعود التمیمی، مدیر عامل سازمان فضایی سعودی، اظهار داشت، حمایت و توانمندی که سازمان فضایی سعودی از رهبری این کشور دریافت کرده، محرک اصلی و پشتوانه‌ای برای گام‌های گسترده و جهش‌های کیفی این کشور در زمینه فضایی بوده است. او افزود، این حمایت‌ها باعث غلبه سازمان فضایی بر همه دشواری‌ها و موانع پیش‌ روی آن شده است.

التمیمی تاکید کرد، پروازهای فضایی معیار برتری و رقابت جهانی کشورها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله پیشرفت فنی و مهندسی، تحقیقات علمی و نوآوری است.

او همچنین اظهار داشت این پرواز فضایی برای ما یک رویداد تاریخی است چرا که پادشاهی عربی سعودی را به یکی از معدود کشورهای جهان تبدیل می‌کند که همزمان از یک کشور دو فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌کند.

برنامه فضانوردی با همکاری گروهی از نهادها به رهبری وزارت دفاع، وزارت ورزش، سازمان هواپیمایی کشوری، بیمارستان تخصصی و مرکز تحقیقاتی ملک فیصل و شرکت فضایی «Axiom» که در پروازهای موبوط به ماموریت‌های فضایی و توسعه زیرساخت‌های فضایی در ایالات متحده آمریکا تخصص دارد، انجام می شود.

گفتنی است که پیش از این سازمان فضایی سعودی طرحی شامل برای امور فضانوردی راه اندازی کرده بود.

سفر فضایی فضانوردان سعودی به عنوان بخشی از یک طرح شامل با هدف واجد شرایط کردن کادرهای مجرب این کشور برای پروازهای فضایی و شرکت در آزمایش‌های علمی، تحقیقات بین‌المللی و فضایی و کمک به ارتقای جایگاه سعودی در آیند از طریق دستیابی به اهداف چشم انداز 2030 سعودی، انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید