زیان‌های زلزله ترکیه 84 میلیارد دلار برآورد شد

مارتین گریفیث، هماهنگ کننده فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه سازمان ملل متحد در جریان سفر به سوریه اعلام کرد که مرحله نجات «به پایان خود نزدیک‌ شده» و تامین سرپناه، غذا، آموزش و مراقبت‌های روانی اجتماعی برای آسیب‌دیدگان، جنبه فوری و اضطراری یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه شرکت‌ها و کسب و کارها در ترکیه، میزان خسارات زمین‌لرزه دوشنبه گذشته را حدود 84 میلیارد دلار تخمین زده و افزایش کسری بودجه این کشور از 3.5 درصد به دست‌کم 5.4 درصد را پیش‌بینی کردند.

در پی جان‌باختن بیش از 37 هزار تن در جنوب ترکیه و شمال سوریه و زخمی شدن نزدیک به 100 هزار نفر و بی‌خانمان شدن صدها هزار خانوار در پی زمین‌لرزه مهیب دوشنبه گذشته، بنا بر تازه‌ترین برآوردها خرابی‌های گسترده‌ای در سراسر این منطقه به جای مانده و این زلزله بزرگ علاوه بر ویرانی هزاران ساختمان و انهدام بیمارستان‌های متعدد، خسارت‌های شدیدی به جاده‌ها، خطوط لوله و دیگر زیرساخت‌ها وارد آورده و اقتصاد ترکیه را دچار زیان‌های هنگفت اقتصادی کرده است.

آژانس رتبه‌بندی «فیچ» در صنعت بیمه، نیز پیش‌بینی کرده بود که خسارات اقتصادی ناشی از زلزله‌ مهیب ترکیه و سوریه از «2 میلیارد دلار» فراتر رفته و «به 4 میلیارد دلار یا بیشتر» برسد.

برآورد شده که این زمین‌لرزه به روند تولید در مناطق آسیب دیده که 9.3 درصد از تولید ناخالص داخلی ترکیه را تشکیل می‌دهد، آسیب جدی وارد ساخته است.

داده‌های بورس انرژی استانبول نشان داد که مصرف برق در ترکیه در دوشنبه، 11 درصد نسبت به هفته قبل، کاهش یافته است که بیانگر تأثیر این زلزله بر میزان مصرف انرژی است.

سازمان ملل: مرحله نجات به پایان خود نزدیک می‌شود

از سوئی مارتین گریفیث، هماهنگ کننده فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه سازمان ملل، دوشنبه 24 بهمن در جریان سفر به سوریه اعلام کرد که مرحله نجات «به پایان خود نزدیک‌شده» و تامین سرپناه، غذا، آموزش و مراقبت‌های روانی اجتماعی برای آسیب‌دیدگان جنبه فوری و اضطراری یافته است.

روایت‌های دردناک

او همچنین در بازدید از شهر حلب در شمال غرب سوریه که کانون اصلی جنگ بوده و اکنون تحت کنترل رژیم اسد است، افزود: «ناراحت‌کننده‌ترین واقعیت این است که حتی در حلب که در طول سال‌های جنگ، متحمل درد و رنج فراوانی شده، لحظات کنونی، بیانگر بدترین تجارب مردم این شهر است.»

به گزارش «رویترز»، گریفیث از روایت‌های دردناکی گفت که از مردم حلب شنیده که کودکانشان را از دست داده و برخی هم در ساختمان‌های ویران شده گرفتار مانده‌اند.

گریفیث در ادامه تاکید کرد که سازمان ملل در راستای انتقال کمک‌ها از مناطق تحت کنترل رژیم به مناطق زیر کنترل اپوزیسیون در شمال غرب سوریه که کمک‌‌رسانی به آن به ندرت در جریان درگیری‌ها امکان‌پذیر بوده، خواهد کوشید.

هشدار برنامه جهانی غذا

یک هفته پس از وقوع زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه، عبیر عطیفه، مدیر رسانه‌ای ستاد منطقه‌ای برنامه جهانی غذا، دوشنبه در تماس با «العربیه» با تاکید بر این که ذخایر توزیع کمک‌ها میان زلزله‌زدگان، در شرف اتمام است، خواستار باز شدن تمامی گذرگاه‌های ارتباطی با شمال غرب سوریه شد.

او با بیان این که زلزله دوشنبه، یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق جهان در اثر جنگ سوریه و وضعیت اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده، گفت: «ما در حال کمک‌رسانی به یک میلیون و 400 هزار نفر در شمال غرب سوریه هستیم.»

فراخوان دولت آمریکا

به گزارش «رویترز»، دولت آمریکا نیز یکشنبه از رژیم سوریه و همه طرف‌ها خواست فورا با ورود کمک‌های بشردوستانه برای همه نیازمندان در سراسر این کشور، موافقت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید