خویشتن‌داری مصر مقابل «وقت‌کشی» اتیوپی در حل بحران سد رنسانس

مصر و سودان خواستار یک جدول زمانی قانونی و فنی توافق‌شده برای آب‌گیری، بهره‌برداری و به اشتراک‌گذاری داده‌های سد رنسانس هستند در حالی که اتیوپی با این کار مخالفت می‌ورزد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصر اعلام کرد که اتیوپی در دستیابی به چارچوب قانونی الزام‌آور جهت آب‌گیری و بهره‌برداری از سد رنسانس، رویکرد «وقت‌کشی» را دنبال می‌کند.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر با بیان این که کشورش در این بحران به خویشتنداری پایبند است، در سخنرانی شنبه 22 بهمن در همایش سالانه شورای روابط خارجی مصر، به چالش جدی امنیت آب در خاورمیانه و قاره آفریقا اشاره داشت.

شکری با تاکید بر این که برخی از کشورهای قاره آفریقا از جمله خشک‌ترین و بیابانی‌ترین مناطق جهان هستند، خاطرنشان کرد: «این چالش با تمایل برخی از کشورهای دارنده منابع آب برای انحصار این منابع و کنترل آن، بدون توجه به وضعیت سایر کشورهای منطقه ساحلی، همراه است».

وزیر خارجه مصر افزود که پایبندی کشورش به خویشتنداری در موضوع بحران سد رنسانس هرگز در ازای مماشات در مورد حق حیات و موجودیت مردم مصر نبوده و نخواهد بود.

او همچنین ادامه داد:«دستیابی بدون تاخیر یا وقت‌کشی، به یک توافق قانونی الزام‌آور برای آب‌گیری سد و بهره‌برداری از آن، به ضرورتی گریزناپذیر تبدیل شده است».

این در حالی است که اتیوپی خود را برای چهارمین مرحله آب‌گیری سد رنسانس آماده می‌کند و تصاویر ماهواره‌ای در ژانویه گذشته نیز شواهد دال بر این اقدام را نشان داد.

سد رنسانس تبدیل به کانون ایجاد بحران میان سه کشور مصر، سودان و اتیوپی شده به طوری که مصر و سودان خواستار یک جدول زمانی قانونی و فنی توافق‌شده برای آب‌گیری، بهره‌برداری و به اشتراک‌گذاری داده‌های سد هستند در حالی که اتیوپی با این کار مخالفت می‌ورزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید