تظاهرات گسترده در اسرائیل علیه برنامه «اصلاحات قضایی» نتانیاهو

قرار است روز دوشنبه همزمان با قرائت پیشنهادهای دولت اسرائیل در پارلمان، اعتصابات و اعتراضات در شهرهای مختلف این کشور برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ده‌ها هزار اسرائیلی، شامگاه شنبه 22 بهمن، در پنجمین هفته تظاهرات خود علیه دولت بنیامین نتانیاهو به خیابان‌ها آمدند.

این تظاهرات در محکومیت طرح‌های «اصلاحات قضایی دولت» جدید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به گفته منتقدانش، نظارت قضایی بر وزرا را تضعیف می‌کند، برگزار شد.

طرح‌ها اصلاحات قضایی که به گفته دولت نتانیاهو تنها برای جلوگیری از دور زدن قضات لازم است، با مخالفت شدید گروه‌های مختلف جامعه اسرائیل از جمله وکلا مواجه شد. همچنین باعث ایجاد ترس در میان تجار و بازرگانان بزرگ شد و شکاف‌های سیاسی عمیق در جامعه اسرائیل را گسترش داد.

این درحالی است که نتانیاهو، این اعتراضات را در نتیجه عدم پذیرش نتایج انتخابات نوامبر گذشته توسط مخالفان چپ‌گرای خود که منجر به تشکیل یکی از راست‌گراترین دولت‌ها در تاریخ اسرائیل شد، دانست.

به گفته معترضان اگر دولت نتانیاهو موفق به تصویب طرح‌هایی شود که کنترل سیاسی بر انتصابات قضایی را افزایش داده و اختیارات دادگاه عالی را با توجه به لغو تصمیمات دولتی یا قوانین کنست محدود کند، دموکراسی در اسرائیل تضعیف خواهد شد.

قرار است روز دوشنبه همزمان با قرائت پیشنهادهای دولت اسرائیل در پارلمان، اعتصابات و اعتراضات در شهرهای مختلف این کشور برگزار شود.

شبکه خبری اسرائیل «ان 12»، روز شنبه نظرسنجی را منتشر کرد که نشان می‌داد 62 درصد از اسرائیلی‌ها خواستار متوقف شدن طرح‌های قضایی پیشنهادی دولت نتانیاهو به به طور موقت یا کلی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید