افزایش شمار کشته‌شدگان زلزله در ترکیه و سوریه به 30 هزار تن

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه، یکشنبه 23 بهمن اعلام کرد که تعداد قربانیان زلزله در این کشور به بیش از 25 هزار نفر رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم ادامه جستجو‌ها و آوار برداری در مناطق زلزله زده در ترکیه و سوریه و تلاش نیروهای امداد و نجات برای یافتن بازماندگان زیر آوار، امیدها برای نجات جان افراد گرفتار‌ پس از گذشت 7 روز کمرنگ‌تر شده است.

همزمان با افزایش شمار کشته‌شدگان زمین‌لرزه در این دو کشور به بیش از 30 هزار نفر، سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به خطری قریب الوقوع که بیش از 5 میلیون نفر را به دلیل زلزله تهدید می‌کند، هشدار داد.

بازماندگان زلزله در سوریه
بازماندگان زلزله در سوریه

به گفته خبر‌نگار «العربیه»، پس‌لرزه‌های پیاپی همچنان در مناطق زلزله‌زده ترکیه رخ می‌دهد و ساختمان‌های ترک خورده در مناطقی همچون آدی یامان با پس لرزه‌های متوالی در معرض ریزش قرار دارند که این وضعیت بحرانی در شهرهای زلزله‌‌زده را تشدید می‌کند.

این در حالی است که با کمبود کمک‌های بین المللی و پناهگاه برای زلزله‌زدگان سوریه دفاع مدنی اعلام کرد جستجو برای نجات افراد زیر آور در شمال سوریه پایان یافته و اکنون تلاش‌ نیروهای امداد و نجات تنها بر بیرون آوردن اجساد کشته‌شدگان از زیر آوار و پناه دادن به هزاران نفر بی سرپناه متمرکز شده است.

سازمان‌های بین‌المللی هم درباره احتمال شیوع برخی بیماری‌های همه‌گیر به ویژه وبا هشدار داده‌اند.

در حالی که سازمان جهانی بهداشت شنبه اعلام کرد تعداد آسیب دیدگان زلزله ویرانگر به حدود 26 میلیون نفر رسید که 15 میلیون آن‌ها در ترکیه و 11 میلیون نفر دیگر در سوریه هستند.

به گفته این سازمان بیش از پنج میلیون نفر از این افراد، از جمله حدود 350 هزار سالمند و بیش از 1.4 میلیون کودک، جزو آسیب پذیرترین افراد محسوب می‌شوند.

این در حالی است که مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، گفته است که تعداد قربانیان زلزله در دو کشور به بیش از 40 هزار نفر خواهد رسید.

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه، یکشنبه 23 بهمن اعلام کرد که تعداد قربانیان زلزله در این کشور به بیش از 25 هزار نفر رسیده است.

همزمان دیدبان حقوق بشر سوریه تعداد قربانیان زلزله در شمال سوریه را بیش از 5200 نفر اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید