گذرگاه مرزی ترکیه و ارمنستان پس از 35 سال برای کمک‌رسانی بازگشایی شد

پنج کامیون حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ارمنستان برای زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه از گذرگاه الیکان در استان اغدیر عبور کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گذرگاه مرزی میان ارمنستان و ترکیه به منظور تسهیل عبور کمک‌های بشردوستانه در پی وقوع زمین‌لرزه مهیب دوشنبه در ترکیه، برای اولین بار در 35 سال گذشته بازگشائی شد.

خبرگزاری «آناتولی» شنبه 22 بهمن در ادامه این خبر آورد که پنج کامیون حامل کمک ارمنستان برای زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه از گذرگاه الیکان در استان اغدیر ترکیه عبور کردند.

این خبرگزاری به نقل از توییت واهان کوستانیان، معاون وزیر امور خارجه ارمنستان، نوشت: «کمک‌های بشردوستانه ارمنستان از پل مرگارا در مرز ارمنستان و ترکیه عبور کرده و به سمت مناطق زلزله‌زده در حرکت است.»

به گزارش «آناتولی»، این گذرگاه در سال 1988 به شکل خاص برای ارسال کمک به ارمنستان که در آن برهه شاهد زلزله‌ای در ایروان با 25 تا 30 هزار کشته بود، گشوده شد.

به این دلیل که آنکارا همواره از اذغان به این که قتل عام ارامنه به دست امپراتوری عثمانی در بازه جنگ جهانی اول، عملیات«نسل‌کشی» است سر باز زده و با آن مخالفت کرده مناسبات دو کشور همیشه تنش‌آمیز بوده است.

این تنش در پی منازعه نظامی سال گذشته میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره باغ، تشدید شده است ولی دو کشور در دسامبر 2021 متقابلا فرستادگان ویژه خود را نزد دیگر منصوب کردند و با هدف بررسی عادی‌سازی روابط، نیز دیدارهایی میان دو طرف در وین انجام شده و در همین راستا پروازهای تجاری میان دو کشور در فوریه 2022 ازسرگرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید