شورای امنیت پس از ارزیابی نیازهای بشردوستانه، درباره سوریه تشکیل جلسه خواهد داد

سوئیس و برزیل، دو عضو غیر‌دائمی مسئول پرونده بشردوستانه سوریه، خواستار تشکیل جلسه شورا «در اوایل هفته آینده» برای شنیدن ارزیابی مارتین گریفیث شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تداوم فراخوان‌های تسریع بازگشایی گذرگاه‌های مرزی اضافی با ترکیه برای رساندن کمک‌ها به زلزله‌زدگان سوریه، سفرای سوئیس و برزیل در شورای امنیت، جمعه 21 بهمن اعلام کردند که این شورا پس از ارزیابی نیازها، برای بررسی وضعیت انسانی در سوریه، تشکیل جلسه خواهد داد.

مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، قرار است اواخر هفته جاری از مناطق زلزله‌زده، از جمله مناطق تحت کنترل اپوزیسیون در شمال غرب سوریه، بازدید کند.

پاسکال برسویل، سفیر سوئیس در شورای امنیت، به خبرنگاران گفت که سوئیس و برزیل، دو عضو غیر‌دائمی مسئول پرونده بشردوستانه سوریه، خواستار تشکیل جلسه شورا «در اوایل هفته آینده» برای شنیدن ارزیابی مارتین گریفیث شدند.

به گفته رونالدو کاستا فیلهو، سفیر برزیل «نیازها و سازوکارهای اضافی که ممکن است در شورای امنیت مطرح شود، به ارزیابی میدانی اوضاع بستگی دارد.»

او همچنین افزود که «پاسخ نباید بر گزارش‌های مطبوعاتی استوار باشد.»

گذرگاه باب‌الهوا

پیش از وقوع زمین‌لرزه در شمال سوریه و جنوب ترکیه، کلیه کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز بیش از 4 میلیون نفر اهالی مناطق تحت کنترل اپوزیسیون در شمال غرب سوریه، از طریق گذرگاه باب الهوا از ترکیه تامین می‌شد.

این کار تحت سازوکار مرزی مصوبه سال 2014 شورای امنیت سازمان ملل انجام می‌گرفت که دمشق با آن مخالفت کرده و به‌دنبال آن مسکو در سال‌های اخیر، فشارهای نتیجه‌بخشی را برای کاهش تعداد گذرگاه‌ها از 4 به یک کریدور، اعمال کرده است.

پس از توقف کمک‌رسانی‌ها به دلیل ویرانی جاده‌ها در اثر زلزله اخیر، ارسال کمک‌های سازمان ملل از پنج‌شنبه از گذرگاه باب الهوا از سر گرفته شد.

با این حال، با توجه به گسترش دامنه فاجعه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت برای باز کردن گذرگاه‌های بیشتر، به «توافق‌نظر» دست یابد.

پاسکال برسویل اعلام کرد که سوئیس و برزیل «آمادگی دارند در صورت لزوم، حصول توافق در خصوص اقدامات شورای امنیت را تسهیل کنند.»

مجوز شورای امنیت ضرورت ندارد

دیدبان حقوق بشر نیز از سازمان ملل خواست تا از مجوز شورای امنیت صرف‌نظر کند و در این‌باره تاکید کرد که این مجوز، ضرورتی ندارد.
لویی شاربونو، نماینده دیدبان حقوق بشر در سازمان ملل در «توئیتر» نوشت: «اگر شورای امنیت به بن‌بست برسد، سازمان ملل در صورت امکان و نبود مخاطرات، باید برای تعامل با بحران و کمک به قربانیان، اعمال فشار کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید