خنده‌های بشار اسد در بازدید از زلزله‌زدگان حلب خشم و اشمئزاز عمومی را برانگیخت

به گفته مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه بشار اسد طی بازدید از مناطق زلزله‌زده حلب در حالی که اجساد شهروندان همچنان زیر آوار مانده است، نیش خود را باز کرده و قهقه خنده‌هایش چپ و راست در فضای عمومی می‌پیچید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فعالان سوری، تصاویری از سفر بشار اسد، رهبر رژیم سوریه که پس از گذشت پنج روز از وقوع زلزله برای بازدید به شهر حلب رفته است را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که تصاویر خندان او در مناطق فاجعه‌زده و آن هم بدون اعلام حتی یک روز عزای عمومی در این کشور، موجی گسترده‌ از انتقادات و خشم و اشمئزاز عمومی را به دنبال داشت.

کلیپ‌ها و تصاویر منتشر شده، لبخندها و خنده‌های بشار اسد در جریان بازدید از مناطق زلزله‌زده در حلب را نشان می‌دهد در حالی که قرار بود این بازدید به منظور تسلی‌دادن به زلزله‌زدگان و ابراز همدردی بشردوستانه با آسیب‌دیدگان صورت بگیرد!

به باور ناظران و تحلیلگران رژیم سوریه در تلاش است از فاجعه زلزله در راستای تحقق دستاوردهای سیاسی و به‌ویژه رفع تحریم‌های غرب، بهره‌برداری کند که این هدف در اظهارات مختلف مقامات رژیم دمشق از زمان وقوع فاجعه تاکنون کاملا مشهود بوده است.

فعالان سوری از علت خنده‌های اسد در جریان بازدید از حلب ابراز بی‌اطلاعی کردند.

انتقاد شدید مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه از اسد

رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این رابطه گفت: «بشار اسد در بازدید از مناطق زلزله‌زده حلب و در حالی که اجساد شهروندان زیر آوار مانده است، خنده‌هایش را از چپ و راست سر داده بود».

عبدالرحمن افزود: «حدود 4500 سوری فقط در داخل خاک سوریه کشته شدند (5200 نفر به موجب جدیدترین آمار). این آمار 975 جسدی را که از طریق گذرگاه باب الهوا وارد خاک سوریه شد، شامل نمی‌شود. این آمار قطعی نیست زیرا افراد مفقودی زیر آوار هستند.»

عبدالرحمن گفت: « تیم‌های امدادی نتوانستند به بسیاری از اجساد در روستاها دسترسی یابند که توسط مردم دفن شدند. در مناطق تحت کنترل رژیم، قربانیانی در 21 روستا و شهرک در حومه شرقی ادلب و حومه جنوبی حلب دفن شدند. شمار قربانیان بسیار زیاد است و امیدواریم معجزه‌ای برای یافتن افراد زنده زیر آوار، رخ دهد.

مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه خاطرنشان کرد: به رغم حضور تیم‌های امدادگر و نجات عرب، عملیات کمک‌رسانی به افراد زنده آغاز نشد.

بسیاری از ساختمان‌ها در شرف فروپاشی هستند و رژیم اسد گازوئیل لازم برای تداوم کار ماشین‌آلات خاک‌برداری را ندارد. اسد نمی‌داند که آیا شهروندانی در ساختمان‌های در آستانه ریزش، سکونت دارند یا خیر.

عبدالرحمن در ادامه گفت: «در منطقه جندیرس، ده‌ها ساختمان وجود دارد که تیم‌های امدادی نتوانسته‌اند وارد عمل شوند و تمامی تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند. البته برخی از تلاش‌های فردی نهایتا نتیجه‌بخش بود و توانست به زلزله‌زدگان کمک کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size