آمار قربانیان زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه از مرز 27 هزار نفر گذشت

اردوغان جدیدترین آمار قربانیان زلزله در این کشور را 21848 نفر و تعداد مصدومان را 80104 نفر اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت 6 روز از زمین‌لرزه مرگبار و ویرانگری که پایان غم‌انگیز بیش از 27 هزار قربانی در ترکیه و سوریه را در یکی از فاجعه‌آمیزترین بلایای این منطقه طی یک قرن رقم زد، امیدها برای نجات زیر آوارماندگان، لحظه به لحظه در حال رنگ‌باختن است.

اداره حوادث و فوریت‌های ترکیه «آفاد»، شنبه 22 بهمن اعلام کرد که 1891 پس‌لرزه در پی نخستین زمین‌لرزه بامداد دوشنبه در این کشور رخ داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شنبه جدیدترین آمار قربانیان زلزله در این کشور را 21848 نفر و تعداد مصدومان را 80104 نفر اعلام کرد.

به گفته رئیس جمهوری ترکیه، بیش از 160 هزار امدادگر در عملیات جستجو و نجات مشارکت دارند و صدها هزار ساختمان دچار شکاف و آسیب جدی شده و قابل سکونت نیستند و بیش از 14 میلیون نفر از اهالی ترکیه در اثر این زمین‌لرزه ویرانگر، دچار ضرر و زیان شدند.

اردوغان اعلام کرد که تعطیلی مدارس با توجه به شرایط دشوار کنونی تا 20 فوریه جاری ادامه خواهد داشت.

سلیمان صویلو
سلیمان صویلو

هشدار وزیر کشور ترکیه

از سویی سلیمان صویلو، وزیر کشور ترکیه شنبه هشدار داد همه کسانی که به تاراج اموال و دارائی‌ها و شایعه‌پراکنی اقدام کنند، مورد بازخواست و پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

همزمان مسئولان ترکیه از بازگشائی گذرگاهی با جمهوری ارمنستان برای ورود کمک‌ها خبر دادند که از 35 سال پیش بسته بود.

5200 جان‌باخته زلزله در سوریه

بر اساس جدیدترین آمار اعلام شده از سوی دیدبان حقوق بشر سوریه، شمار جان‌باختگان در مناطق زلزله‌زده این کشور به 5200 نفر رسیده است.

سازمان دفاع مدنی سوریه موسوم به «کلاه سفیدها» اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای دال بر وجود افراد زنده در میان زیر آوارماندگان، مشاهده نمی‌شود.

این سازمان جمعه، پنج روز پس از زمین‌لرزه مرگبار در مناطقی در ترکیه و سوریه، از پایان عملیات جستجو و نجات و آغاز مرحله جستجو برای بیرون آوردن اجساد خبر داد.

سازمان دفاع مدنی سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات جستجو و نجات افراد گرفتار در زیر آوار مناطق ویران‌شده در شمال غرب سوریه، پایان یافته و عملیات جستجو و بیرون‌آوردن اجساد «بعد از ناامیدی تقریبا قطعی از یافتن هیچ فرد زنده»، آغاز شده است.

از سویی مسئول برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد به «العربیه» تاکید کرد که سهمیه غذایی برای بیش از 125 هزار نفر در شمال سوریه تدارک دیده‌ شده و کمک‌های بشردوستانه برای زلزله‌زدگان سوریه از گذرگاه باب‌الهوا به این کشور ارسال می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید