شمار کشته‌شدگان زلزله در ترکیه و سوریه به 24 هزار نفر افزایش یافت

تعداد کشته‌شدگان این زمین‌لرزه در ترکیه به حدود 19390 نفر و شمار مصدومان به بیش از 77 هزار نفر رسیده است. از سویی شمار زیان‌های جانی زلزله ویرانگر در سراسر سوریه به بیش از 4000 نفر و تعداد مصدومان، از 5500 نفر فراتر رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پوشش خبری «العربیه» از فاجعه زلزله ویرانگر ترکیه و سوریه که شمار قربانیان آن از مرز 24 هزار نفر و تعداد مصدومان آن مجموعا از 82 هزار نفر فراتر رفته است، همچنان ادامه دارد.

با گذشت 108 ساعت از وقوع این زلزله و ورود فاجعه به پنجمین روز خود، امیدها برای دسترسی به افراد زنده گرفتار در زیر آوار به ویژه در سوریه، کمرنگ شده است.

زلزله ویرانگر 7.8 ریشتری که سحرگاه دوشنبه گذشته، ترکیه و سوریه را لرزاند، تا اینجای کار بیش از 24 هزار کشته در دو کشور برجای گذاشته و پیش‌بینی می‌شود تعداد قربانیان با ادامه آواربرداری‌ها در 11 استان ترکیه و همچنین شمال و غرب سوریه، افزایش یابد.

معاون رئیس جمهوری ترکیه، شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان این زمین‌لرزه در کشورش به حدود 19390 نفر و شمار مصدومان به بیش از 77 هزار نفر رسیده است. از سویی شمار زیان‌های جانی زلزله ویرانگر در سراسر سوریه به بیش از 4000 نفر و تعداد مصدومان، از 5500 نفر فراتر رفت.

به گفته معاون رئیس جمهوری ترکیه، عملیات جستجو و نجات در ایالت‌های کیلیس و شانلی‌اورفا، کامل شده و در ایالت‌های دیاربکر، ادنا و عثمانیه نیز تا حدود زیادی انجام شده است.

شمار خسارات جانی این زمین‌لرزه با مرور زمان به سرعت در حال افزایش است و عملیات جستجو و نجات در تعدادی از شهرهای ترکیه و سوریه، تداوم دارد.

تیم‌های نجات و امدادرسانان، پنج‌شنبه، نجات‌یافتگان بیشتری در ترکیه را از زیر ساختمان‌های فروریخته بیرون کشیدند، در حالی که تیم‌های امداد در شمال غرب سوریه، پنج‌شنبه نتوانستند هیچ بازمانده‌ای را بیابند.

پس از زمین‌لرزه فاجعه‌بار و پس‌لرزه‌های متعددی که ترکیه و سوریه را لرزاند، امیدها برای یافتن شمار فزون‌تری از نجات‌یافتگان، به تدریج در حال رنگ باختن است.

این زمین لرزه که یکی از مرگبارترین زلزله‌های جهان در بیش از یک دهه گذشته است، با ویران‌سازی هزاران ساختمان، تمامی اعضای شمار زیادی از خانواده‌ها را در زیر آوار، مدفون و صدها هزار نفر را آواره و بی‌خانمان کرد.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه از عزیمت خود و بازدید از مناطق‌ زلزله‌زده سوریه خبر دادند.

میریانا اسپولجاریک، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در «توئیتر» نوشت: «امشب با قلبی آکنده از اندوه وارد حلب شدم. جوامعی که سال‌های سال متحمل نبردهای سنگین هستند، اکنون در اثر زلزله، فلج شده‌اند. با گسترش این رویداد تراژیک، وضعیت ناامیدکننده مردم باید بهبود یابد.»

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، پیشتر در «توئیتر» نوشت: «من راهی سوریه هستم و سازمان بهداشت جهانی بر اساس کار درازمدت ما در سوریه، از خدمات اولیه بهداشتی در مناطق آسیب‌دیده در جریان زلزله اخیر حمایت می‌کند.»

همزمان، سازمان ملل متحد اعلام کرد که مارتین گریفیث، معاون دبیرکل در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری، در پایان هفته راهی، ترکیه و سوریه خواهد شد.

به گفته سخنگوی گریفیث به «خبرگزاری فرانسه»، او شنبه از غازی عینتاب در جنوب ترکیه و یکشنبه از حلب در شمال غربی سوریه بازدید خواهد کرد و طی این سفر با مسئولان دولتی نیز در دمشق دیدار خواهد داشت.

کاروان کمک‌های اولیه، پنج‌شنبه در چهارمین روز از عملیات امداد و نجات پس از زلزله، وارد مناطق بیرون از کنترل دمشق در شمال سوریه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید