شمار کشته‌شدگان زلزله ترکیه و سوریه به بیش از 22 هزار نفر رسید

گروه‌های امدادی روز پنج‌شنبه توانستند بسیاری از شهروندان زلزله‌زده ترکیه را زنده از زیر آوار خارج کنند اما این گروه‌ها موفق به نجات هیچ کس در منطقه شمال غرب سوریه نشدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش «العربیه» از مناطق زلزله‌زده در ترکیه و سوریه، شمار کشته‌شدگان زلزله ویرانگر در این دو کشور به بیش از 22 هزار نفر افزایش یافت و تعداد زخمی‌ها نیز از رقم ‌79 هزار نفر گذشت.

با گذشت پنج روز از زمین‌لرزه مهیب در ترکیه و سوریه، احتمال نجات شهروندان زیر آوار مانده تا حدود زیادی کاهش یافته است.

دستیار رئیس جمهوری ترکیه، شامگاه پنج‌شنبه بیستم بهمن، اعلام کرد که تاکنون 17 هزار و 674 نفر طی زلزله در جنوب کشور کشته و شمار زخمی‌ها به بیش از 73 هزار نفر رسید.

در سوریه نیز تعداد کشته‌شدگان به بیش از 4 هزار نفر افزایش یافت و 5300 نفر هم تاکنون زخمی شده‌اند.

دستیار رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که عملیات امداد و نجات در دو استان «کلیس» و «شانلی اورفا» به پایان رسید و به‌زودی در استان‌های «دیاربکر»، «آدانا» و «عثمانیه» نیز پایان خواهد یافت.

گروه‌های امدادی روز پنج‌شنبه توانستند بسیاری از شهروندان زلزله‌زده ترکیه را زنده از زیر آوار خارج کنند اما این گروه‌ها موفق به نجات هیچ کس در منطقه شمال غرب سوریه نشدند.

زلزله ویرانگر 7.8 ریشتری در جنوب ترکیه و شمال سوریه، که از خونین‌ترین حوادث طبیعی چند دهه اخیر در جهان به‌شمار می‌رود، به ویرانی هزاران ساختمان مسکونی منجر شد و تعداد بیشماری را زیر آوار این ساختمان‌ها گرفتار کرد.

در همین رابطه، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، رئیس سازمان جهانی بهداشت و مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل برای بررسی شرایط امداد و نجات وارد سوریه شدند.

میریانا اسپولیاریک، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ شامگاه پنج‌شنبه در توییتر خود نوشت: «امشب با قلبی آکنده از غم وارد شهر حلب در شمال سوریه شدم. مردمی که سال‌ها جنگی ویرانگر را تجربه کرده بودند هم اکنون زندگی آنها تحت تاثیر زلزله قرار گرفته است. با توجه به شرایط سخت این مردم، باید به آنها کمک تا حد امکان کمک کرد.»

پیشتر، تدروس آدهانوم، مدیر سازمان جهانی بهداشت هم در صفحه توییتر خود نوشته بود: «من عازم سوریه هستم، جایی که سازمان متبوع من‌ به مانند سال‌های گذشته متعهد به ارائه خدمات بهداشتی و امدادی به مردم آنجا است.»

سازمان ملل متحد هم اعلام کرد که مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده امدادهای اضطراری به‌زودی از ترکیه و سوریه بازدید می‌کند.

گریفیتس قرار است روز شنبه از شهرهای غازی عنتاب در جنوب ترکیه و حلب در شمال سوریه دیدن کند و پس از آن برای دیدار با مقامات حکومت سوریه عازم دمشق شود.

در همین رابطه، اولین محموله کمک‌رسانی چهار روز پس از زلزله در روز پنج‌شنبه به مناطق خارج از کنترل نظام سوریه ارسال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید