السودانی: هیچ سلاحی خارج از کنترل نهادهای امنیتی وجود نخواهد داشت

نخست‌وزیر عراق: در حاشیه نشست سران کشورهای عربی و چین، بر روی نقشه راه توسعه روابط سعودی و عراق توافق حاصل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» که پنج‌شنبه 20 بهمن منتشر شد، گفت که هیچ سلاحی در خارج از کنترل نهادهای امنیتی که طبق قوانین کشور ایجاد شده‌اند، وجود نخواهد داشت.

السودانی با اشاره به آغاز اصلاحات در نهادهای امنیتی و رسیدگی به مشکل سلاح‌های خارج از کنترل دولت از طریق کمیته‌ای به ریاست خود او، گفت: «دستور دادم کمیته‌ای به ریاست خودم برای تصویب اصلاحات در نهادهای امنیتی تشکیل شود که یکی از مهمترین اولویت‌های این اصلاحات، کنترل سلاح‌ها در چارچوب نهادهای امنیتی بر اساس قانون است. یعنی هیچ سلاحی در خارج از نهادهای امنیتی وجود نخواهد داشت».

نخست‌وزیر عراق افزود، گزینه‌های پایان دادن به مشکل حمل سلاح در خارج از نهادهای امنیتی دولت شامل مصادره اسلحه یا گفت‌وگو برای تسلیم آن به دولت است.

او همچنین فاش کرد که طی دیدار او با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در ریاض در حاشیه نشست سران کشورهای عربی و چین، بر روی نقشه راه توسعه روابط سعودی و عراق به توافق رسیده است.

السودانی در این مصاحبه به پیش‌گام بودن محمد بن سلمان در تعامل و همچنین آمادگی، علاقمندی و تمایل جدی و شفاف او برای رسیدن گسترش روابط میان بغداد و ریاض اشاره کرد.

او طی این مصاحبه که در مقر نخست‌وزیری در بغداد انجام شد، گفت: «سعودی امروز نزد ما به عنوان ملت‌های عرب و کشورهای منطقه از جایگاه و نقش مهمی برخوردار است. ما نیز باید در کاهش تنش‌ها و بحران‌ها در منطقه مشارکت داشته باشیم، زیرا ما شعار توسعه را مطرح می‌کنیم و توسعه نیاز به ثبات دارد و پرونده‌های منطقه و جهان، اغلب پرونده‌های اقتصادی هستند و در سراسر جهان از دیدگاه‌های یکسان برخوردارند و عراق برای ایجاد مکانیسمی جهت برقراری ثبات منطقه‌ای تلاش می‌کند و در این راستا می‌کوشد در ایجاد یک سیستم ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفای نقش کند».

السودانی با تاکید بر ادامه نقش بغداد در میزبانی از گفت‌وگوهای میان ایران و سعودی، گفت که انتظار دارد که گفت‌وگوهای دو کشور از طریق نشستی آغاز شود. او ابراز امیدواری کرد که سطح دیدارهای امنیتی دو کشور به سطح دیپلماتیک ارتقا یابد.

او همچنین بر اهمیت «عمق عربی» برای کشورش تاکید کرد و گفت که سرنوشت عراق عربی است و عراق حاضر نیست عرصه تسویه حساب یا قرار گرفتن با یک طرف در مقابل طرف دیگری باشد. او همچنین تاکید کرد که منافع عراق و ملت عراق جهت‌‌نمای سیاست دولت او است.

السودانی هرگونه دخالت ایران و آمریکا در تشکیل دولت خود را تکذیب کرد و گفت: «دولت با تصمیم 100 درصد عراقی تشکیل شده و تحت هیچ گونه نفوذ و دخالت مستقیم یا غیر‌مستقیمی قرار نگرفت».

او توضیح داد که دولت او «مسئله بازیابی وجوه را به عنوان یک هدف اولیه برای آغاز کار دولت در مبارزه با فساد قرار داده است و بازپرداخت وجوه به جریان افتاده است که آخرین آن 80 میلیون دلار است که از طریق اقدامات نهادهای نظارتی بازگردانده شده است».

نخست‌وزیر عراق با اشاره به اینکه دولت برای گرفتن تصمیمات اصلاحی مصمم است. گفت که برخی تصمیم‌ها دردناک است اما این درد یا رنج موقتی است و پس از مدتی قطعا به نفع همه خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید