کارشناس نظامی: «عقاب 44» استراتژی تلافی‌جویانه ایران را روشن می‌کند

تهران به احتمال زیاد به این نتیجه رسیده است که بخش اعظم ناوگان جنگنده‌های کهنه‌اش هیچ شانسی برای جلوگیری از حملات هوایی اسرائیل ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پل ایدون، کارشناس نظامی، در مقاله‌ای برای مجله «فوربز» می‌نویسد پرده‌برداری ایران از پایگاه هوایی زیرزمینی «عقاب 44» و اذعان به اینکه جنگنده‌های این پایگاه برای هدف قرار دادن «اهداف زمینی» تجهیز شده‌اند نشان می‌دهد که تهران بر یک «راهبرد هوایی تلافی‌جویانه» تکیه کرده است.

ایران روز سه‌شنبه وجود یک پایگاه بزرگ نیروی هوایی زیرزمینی به نام عقاب 44 را فاش کرد. ظاهراً این اولین پایگاه در نوع خود است، و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران «ایرنا» گزارش داد که در این پایگاه تعداد زیادی جت‌های جنگنده مسلح به موشک‌های کروز دوربُرد برای هدف قرار دادن اهداف زمینی دوردست ذخیره شده‌اند.

باور عمومی بر این است که اگر اسرائیل بخواهد به تاسیسات اتمی ایران حمله کند، در مرحله اول از جنگنده‌های فوق‌پیشرفته «F-35» خود استفاده خواهد کرد. در گام اول عملیات، این جنگنده‌های مخفی نسل پنجم پدافند هوایی پیشرفته ایران، که ممکن است شامل سامانه اس-400 روسی نیز باشد، را هدف قرار داده و منهدم می‌کنند، سپس بمب‌افکن‌های سنگین اسرائیلی از راه رسیده و اهداف روی زمین را بمباران خواهند کرد.

به گفته ایدون، با نظر به فناوری‌های پیشرفته و قابلیت‌های گسترده اسرائیل برای حمله هوایی، تهران به احتمال زیاد به این نتیجه رسیده است که بخش اعظم ناوگان جنگنده‌های کهنه‌اش هیچ شانسی برای جلوگیری از چنین حملاتی ندارد. در واقع، وجود پایگاه زیرزمینی عقاب 44 کاملا نشان می‌دهد که این جنگنده‌های کهنه ایرانی قرار است تا پایان حملات هوایی اسرائیل در زیر زمین پارک‌شده بمانند.

پس از خاتمه عملیات اسرائیل، جنگنده‌‌ها و بمب‌افکن‌های کهنه ایرانی که به موشک‌های کروز دوربرد تجهیز شده‌اند، از آشیانه‌های زیرزمینی خود بیرون می‌آیند و به سوی اهداف زمینی ثابت از پیش تعیین‌شده در اقصی‌نقاط خاورمیانه به پرواز درمی‌آیند، و در حمله‌ای ترکیبی که احتمالا شامل موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین باشد، آن اهداف را مورد حمله تلافی‌جویانه قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید