شمار قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه به بیش از 20 هزار کشته افزایش یافت

سازمان جهانی بهداشت تعداد افراد آسیب دیده از زلزله ترکیه و سوریه را تا 23 میلیون نفر تخمین زده که حدود پنج میلیون نفر از آنها جزو آسیب‌دیده‌ترین افراد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت چند روز از وقوع زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه، شمارشگر مرگ هنوز متوقف نشده است بلکه تعداد قربانیان همچنان در حال افزایش است.

نهادهای امدادگری می‌گویند در حالی که نیروهای امداد و نجات در ترکیه و سوریه روز پنج‌شنبه 20 بهمن در شرایط جوی بسیار سرد، به تلاش خود برای جستجو و نجات بازماندگان از زیر آوار ادامه می‌دهند، شانس زنده بودن افراد بیشتری در زیر ویرانه‌ها پس از گذشت سه روز از حادثه بسیار کم شده است.

سازمان اورژانس و حوادث غیرمترقبه ترکیه پنج‌شنبه اعلام کرد، که تعداد قربانیان زلزله تنها در ترکیه به بیش از 16,546 کشته رسیده و شمار مجروحان به بیش از 66 هزار نفر افزایش یافته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز تعداد قربانیان زلزله در سوریه را بیش از 4000 نفر اعلام و شمار مجروحان در سوریه را بیش از 6 هزار نفر گزارش کرد.

در تازه‌ترین آمارهای اعلام شده از سوی منابع ترکیه و سوریه، مجموع جان‌باختگان زلزله در این دو کشور به بیش از 20 هزار و پانصد نفر افزایش یافته است.

وضعیت بسیار سخت

در همین حال سازمان بهداشت جهانی تعداد افراد آسیب‌دیده از زلزله را 23 میلیون نفر برآورد کرده است که به گفته این سازمان حدود پنج میلیون نفر از آنها در ردیف آسیب‌دیده‌ترین افراد هستند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی به برخی مناطق زلزله‌زده که افرادی از آنها بازمانده‌اند کمک‌رسانی نشده و همچنان احساس انزوا می‌کنند.

مخالفان سوری از همه کشورها و سازمان‌ها درخواست کردند تا کمک‌های خود را به شمال غرب این کشور ارسال کنند.

مقامات ترکیه در شهر غازی‌عینتاپ دستور تخریب خانه‌های ترک خورده را صادر کردند.همچنین انتقادات فزاینده‌ای در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور را وادار کرد تا به «ضعف» عملکرد نهادهای دولتی در مرحله آغازین رسیدگی به زلزله‌زدگان اذعان کند.

اردوغان ضمن محکوم کردن انتقادهای برخی افراد و گروه‌ها علیه اقدامات دولت پس از وقوع زلزله، به خبرنگاران گفت: «اکنون زمان اتحاد و همبستگی است، در چنین شرایطی نمی‌توانم کسانی را که برای منافع سیاسی کارزارهای منفی انجام می‌دهند تحمل کنم».

رئیس جمهوری ترکیه گفت که آمادگی برای چنین فاجعه‌ای امکان‌پذیر نیست، اما دولت به آواربرداری و ساخت مسکن سرعت می‌بخشد.

امداد و کمک‌رسانی بین‌المللی

کمک‌های بین‌المللی از روز سه‌شنبه تاکنون به ترکیه ارسال می‌شود با این حال در ده استان زلزله‌زده به مدت سه ماه وضعیت اضطراری اعلام شده است.

ده‌ها کشور از جمله کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای خلیجی، ایالات متحده، چین از جمله اوکراین که با وجود تهاجم روسیه، 87 نیروی امدادی خود را به آنکارا اعزام کرده، به ترکیه امداد و کمک‌‌رسانی کردند.

در همین حال اورسولا فون دیرلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که در این شرایط، ترکیه و سوریه می‌توانند روی اتحادیه اروپا حساب کنند و از میزبانی کنفرانس کمک‌کنندگان در اوایل ماه مارس در بروکسل برای جمع‌آوری کمک‌های بین‌المللی به این دو کشور فاجعه‌زده خبر داد.

سحرگاه دوشنبه گذشته زلزله‌ای به بزرگی 7.8 درجه در مقیاس ریشتر جنوب ترکیه و سوریه را لرزاند و در پی آن هزاران ساختمان ویران شده و ده‌ها هزار نفر کشته، مجروح و بی‌خانمان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید